Pomysły Ministerstwa Energii pomogą rynkowi pomp ciepła?

Pomysły Ministerstwa Energii pomogą rynkowi pomp ciepła?
Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC

Jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań w walce ze smogiem jest wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wskazuje, że wdrożenie tych rekomendacji może zmienić krajowy rynek urządzeń grzewczych.

Zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), specjalna taryfa elektryczna, którą w ramach działań mających na celu walkę ze smogiem chce wdrożyć Ministerstwo Energii, może znacząco zwiększyć udział pomp ciepła już w ciągu najbliższych kilku lat.

Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego czy kotła węglowego – komentuje prezes PORT PC.

REKLAMA

Organizacja reprezentująca krajowy rynek pomp ciepła podkreśla, że związek z elektryfikacją sektora ogrzewania ma również wprowadzony w Polsce system opustów, który promuje połączenie technologii pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach.

REKLAMA

Podczas jesiennej konferencji PORT PC przedstawiona zostanie również szczegółowa analiza takich rozwiązań wraz z narzędziami w postaci arkuszy kalkulacyjnych – dedykowanych instalatorom i projektantom urządzeń grzewczych.

 Już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła – wykorzystując pompę ciepła typu powietrze/woda – jest o ok. 10 proc. niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym, w przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja zmniejsza się nawet o 30 proc. – dodaje Paweł Lachman.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym VI Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, pod hasłem „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości”, który odbędzie się w dniu 26 października br. i będzie towarzyszyć warszawskim targom Renexpo.

red. gramwzielone.pl