Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane

Rybnik: ekodotacje na 2018 r. już wyczerpane
Fot. Solarcentury

Już w pierwszych dniach stycznia mieszkańcy Rybnika złożyli wnioski o dofinansowanie na montaż ekologicznych źródeł energii i na termomodernizację, których łączna wartość wyczerpuje tegoroczny budżet przeznaczony na ten cel.

Miejski program dofinansowania na inwestycje w bardziej efektywne i ekologiczne źródła ciepła oraz na termomodernizację władze Rybnika prowadziły już wcześniej.

W ubiegły roku miasto miało wydać na ten cel 5 mln zł, czyli o 2 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano, a nabór wniosków trwał kilka miesięcy. Wcześniej, w latach 2000-2015 przeznaczono na ten cel w sumie 10 mln zł. 

REKLAMA

W ubiegłym roku w zakresie OZE dofinansowanie można było otrzymać na pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Składano też wnioski zakładające wykorzystanie jednego z tych źródeł w połączeniu z innym źródłem energii lub z termomodernizacją.

W roku 2018 władze Rybnika mają przeznaczyć na ekodotacje 5 mln zł. Po pierwszych dniach stycznia okazuje się jednak, że ta pula mogła już zostać wyczerpana przez wnioskodawców.

REKLAMA

W pierwszych dniach br. do rybnickiego urzędu wpłynęło ponad 600 wniosków z czego ponad 500 zostało złożonych 2 stycznia. 

Rybnicki magistrat informuje, że złożone wnioski będą teraz podlegać ocenie formalnej, przy czym wnioski niekompletne lub niezgodne z regulaminem zostaną od razu odrzucone.

Osoby, które zostaną wpisane na listę rezerwową, mają szansę na przyznanie dotacji w przypadku ewentualnego zwiększenia budżetu programu lub niewykorzystania pełnej kwoty 5 mln zł przez wnioskodawców, z którymi w tym roku zawarte zostaną umowy dotacji.

Wysokość możliwej do uzyskania dotacji to 50 proc. udokumentowanych kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dofinansowanie w tegorocznej edycji programu może objąć termomodernizację budynków jednorodzinnych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, ogrzewania elektrycznego, kotła gazowego, biomasowego, LPG lub olejowego, pomp ciepła czy podłączenie do sieci c.o.

red. gramwzielone.pl