Kolektory słoneczne do chłodzenia hitem eksportowym polskiej firmy?

Kolektor słoneczny, który chłodzi – nad takim rozwiązaniem pracuje Thermo Acoustic Solution. Gotowy jest prototyp urządzenia.

Dwaj naukowcy – Holender Kees de Block oraz dr Paweł Owczerek, Polak zatrudniony na Uniwersytecie w Twente w Holandii, rozpoczęli pracę nad wykorzystaniem zjawisk termoakustycznych do wytwarzania energii (generatorów termoakustycznych).

Stworzyli już prototyp urządzenia, które w połączeniu z kolektorami słonecznymi można zastosować do klimatyzowania pomieszczeń. Brzmi to dość przewrotnie, ale z jego pomocą nadmiar wytwarzanego ciepła zamieniany jest w chłodny powiew.

– W polskich warunkach takie rozwiązanie wydaje się mało ekonomiczne, co innego we Włoszech, w Grecji czy w Hiszpanii. Liczymy, że urządzenie może zrewolucjonizować zagraniczny rynek systemów solarnych – mówi Grzegorz Śliwa, prezes powołanej w celu wyprodukowania i komercjalizacji urządzenia spółki Thermo Acoustic Solution.

REKLAMA

Firma została założona przez Fundację „Instytut Karpacki” z Nowego Sącza, która prowadzi Inkubator Technologiczny dofinansowany w ramach Działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

– Dzięki pieniądzom z unijnego budżetu polskie firmy mogą same wprowadzać na rynek rozwiązania innowacyjne w skali światowej, a nie tylko być zapleczem produkcyjnym nowych technologii – twierdzi Grzegorz Śliwa.

Ekologiczna technologia

Co dokładnie oferuje Thermo Acoustic Solution?

– Zbudowaliśmy dwa prototypy urządzenia, w tym przenośny układ demonstracyjny, w którym ciepło wytwarzane z pomocą grzałek elektrycznych (dla uproszczenia) napędza termoakustyczną pompę ciepła. Z jej pomocą temperatura 160 stopni Celsjusza zmniejszana jest do -3,2. Jako gaz roboczy wykorzystujemy hel pod ciśnieniem 10 bar. Generatory termoakustyczne działają na podstawie cyklu Stirlinga. Nie zawierają żadnych ruchomych części, co zwiększa trwałość systemu – tłumaczy Paweł Owczarek.

REKLAMA

Finalnie urządzenie powinno przybierać kształt walca o długości ok. 1 m i średnicy 40 cm, ma być dostępne w kilku wariantach mocy. Jednak na tym etapie prac nie można precyzyjnie określić ostatecznego wyglądu i wielkość urządzenia, wiele będzie zależeć od właśnie jego mocy oraz przeznaczenia.

– O sukcesie rynkowym ekologicznego klimatyzatora zadecyduje oczywiście sam rynek, ale na obecną chwilę na świecie nie istnieją układy termoakustyczne o podobnym zastosowaniu. Konkurencją są powszechnie znane klimatyzatory, te pobierają jednak dużo prądu. Cena naszego urządzenia nie powinna przekraczać kwoty zakupu klimatyzatorów, a nawet jeśli, to mniejsze rachunki za prąd szybko zrekompensują różnicę – zapewnia Grzegorz Śliwa.

Technologię proponowaną przez Thermo Acoustic Solution będzie można wykorzystać zarówno w gospodarstwach domowych, jaki i halach produkcyjnych, budynkach przemysłowych, czy budynkach użyteczności publicznej, np. szkołach.

W skali międzynarodowej

Ale przed konstruktorami jest jeszcze wiele pracy, m.in. w zakresie optymalizacji parametrów urządzenia i przygotowania wersji produkcyjnej. Niezbędny będzie też dodatkowy kapitał.

– Aktualnie poszukujemy partnera biznesowego, który pomoże nam w ostatnim etapie prac oraz wprowadzi urządzenie na rynek. Najlepiej takiego, który ma dostęp do szerokiej, międzynarodowej sieci dystrybucji i w swojej ofercie posiada produkty komplementarne, tj. klimatyzatory, kolektory, systemy do wymiany powietrza w budynkach. Jednak w tej chwili najważniejsze jest pozyskanie nowego inwestora, bo budowanie sieci dystrybucji może opcjonalnie odbywać się poprzez współpracę, np. z liderem branżowym każdego z rynków docelowych – tłumaczy Grzegorz Śliwa.

Prezes Thermo Acoustic Solution liczy, że reprezentowana przez niego firma szybko zyska na wartości, m.in. z powodu rosnących cen energii, kurczących się zasobów naturalnych i coraz większych nakładów na promocję ochrony środowiska.