Kraków: pierwsze osiedle energooszczędnych domów z dopłatą NFOŚiGW

Kraków: pierwsze osiedle energooszczędnych domów z dopłatą NFOŚiGW
Dom energooszczędny w Michałowicach. Materiały inwestora

{więcej}Inwestycje „Dom dla Każdego” w podkrakowskich Michałowicach i Niepołomicach mają być pierwszym certyfikowanym osiedlem domów energooszczędnych w okolicach Krakowa. Deweloper zapewnia, że projekt spełnia kryteria programu dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inwestycja przeszła już do ostatniego etapu weryfikacji i wszystko wskazuje na to, że domy na energooszczędnym osiedlu będzie można nabyć korzystając z dopłat Funduszu.

Energooszczędne osiedla mieszkaniowe „Dom dla Każdego” powstają w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Inwestycja krakowskiego dewelopera, firmy Wawel Service, realizowana będzie w ramach Ogólnopolskiego Programu Budownictwa Energooszczędnego wraz z cenionymi partnerami, które użyczają swych technologii: BASF i Viessmann. Projekt osiedli przewiduje budowę domów ze spienionego polistyrenu – wolnostojących oraz w zabudowie bliźniaczej. Każdy segment to od 102 do 200 m² powierzchni użytkowej, własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Jak informuje deweloper, cena za metr kwadratowy zaczynać się będzie od 3830 zł/ m2 brutto.

Energooszczędność inwestycji powoduje, iż koszty eksploatacyjne ograniczone zostają do minimum. Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła. Zgodnie z wyliczeniami projektantów zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 k, a więc koszty ogrzewania budynków w przybliżeniu wyniosą lokatorów ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc! Potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Na uwagę zasługuje również fakt, że technologia budowy „Domów dla Każdego” dostarczana przez firmę M3SYSTEM, została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii eko – lider.

REKLAMA
REKLAMA

Przy takich rozwiązaniach możemy liczyć na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żeby otrzymać dopłatę trzeba być właścicielem, współwłaścicielem lub zarządcą nieruchomości. Musimy mieć również plan zweryfikowany przez weryfikatora energetycznego, który określa, że w przypadku domu energooszczędnego nie zużyjemy więcej energii niż 40 kWh/m2 rok, a w przypadku pasywnego– 15 kWh/m2 rok. Według informacji NFOŚiGW – z badań opinii społecznej wynika, że Polacy są zainteresowani budowaniem domów energooszczędnych i pasywnych. Należy jednak pamiętać, że takie budynki kosztują nieco więcej, ale wydatki na utrzymanie domu, szczególnie w sezonie zimowym, mogą być nawet 3 do 10 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Pomimo wielu zalet budownictwo energooszczędne nadal nie jest w Polsce wystarczająco popularne. Wawel Service, jako jeden z niewielu deweloperów już teraz oferuje domy i mieszkania energooszczędne (inwestycja wielorodzinna – Borkowska B1 i B2 w Krakowie). – Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne staną się tańsze, a przez to bardziej dostępne – mówi Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. – Mocno stawiamy na energooszczędność. Już teraz mamy zaprojektowanych ponad 200 mieszkań w budynkach wielorodzinnych, które dzięki dopłatom Funduszu będą tanie w zakupie i tanie w eksploatacji – dodaje prezes Wawel Service.

Modelową inwestycję „Dom dla Każdego” można poznać od środka na stronie www.eko-budowanie.pl, www.domdlakazdego.info oraz w programie „Dom Marzeń” w każdą wakacyjną sobotę o godz. 11.00 na TVP Info. Już w tym tygodniu odcinek o dopłatach NFOŚiGW na budowę lub zakup domów energooszczędnych i pasywnych. 
pr