Jesienią wzrosną ceny gazu? Tak chce PGNiG

Jesienią wzrosną ceny gazu? Tak chce PGNiG
stevendepolo, flickr cc-by-2.0

{więcej}Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o podniesienie taryfy za gaz. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, PGNiG wnioskuje do URE o akceptację 5-procentowej podwyżki cen gazu. Jak wyjaśnia PAP, PGNiG chce podnieść cenę gazu, ponieważ przy obecnych cenach traci na handlu tym surowcem, a tylko w pierwszym kwartale tego roku jego marża na handlu gazem była ujemna i wynosiła -3%. 

REKLAMA

PAP przypomina, powołując się na dane Eurostatu, że ceny gazu w Polsce należą do najwyższych w Europie, jeśli uwzględnimy siłę nabywczą. Średnia cena gazu w Polsce według Eurostatu jest o ok. 25% wyższa niż średnia cena gazu w Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Ostateczna decyzja dot. nowej taryfy za gaz będzie należeć do Urzędu Regulacji Energetyki. Rok temu URE odrzucił wniosek PGNiG o podniesienie cen gazu. Już wówczas PGNiG argumentował, że ówczesna taryfa nie zapewniała mu pokrycia kosztów pozyskania gazu, w związku z czym w segmencie Obrót i Magazynowanie spółka notowała straty szacowane na ponad 1 mld zł. 

W marcu br. prezes URE Marek Woszczyk informował, że w najbliższych latach gaz powinien tanieć, na co w naszym kraju miałaby wpłynąć m.in. liberalizacja rynku gazowego. – Skoro będą pojawiały się nowe źródła dostarczania paliwa gazowego, możemy liczyć na to, że będą to źródła tańsze. Gaz łupkowy z Ameryki Północnej wywrócił do góry nogami filozofię funkcjonowania światowego rynku gazu. Osobiście stawiam, że ten gaz będzie jednak taniał. (…) Co do cen, to już rynek będzie wyznaczał ich poziom. Mam nadzieję, że do tego czasu będzie już w Polsce w pełni konkurencyjny rynek, co najmniej na poziomie hurtowym – Agencja Informacyjna Newseria cytowała w marcu prezesa URE. Zapisy wprowadzające stopniową liberalizację handlu gazem znalazły się w podpisanej w ubiegłym tygodniu przez prezydenta nowelizacji Prawa energetycznego, czyli w tzw. małym trójpaku. 
gramwzielone.pl