NFOŚiGW nie zmieni zasad dopłat do kolektorów słonecznych

NFOŚiGW nie zmieni zasad dopłat do kolektorów słonecznych
foto: heliostar

{więcej}Mimo protestów ze strony części branży dystrybutorów i instalatorów kolektorów słonecznych NFOŚiGW nie zamierza zmienić ogłoszonych niedawno, nowych zasad w programie kredytu z 45-procentową dopłatą na montaż kolektorów słonecznych. 

Nowe zasady obliczania powierzchni kolektorów słonecznych w programie 45-procentowych dopłat do instalacji solarnych mają faworyzować producentów kolektorów płaskich, w których wytwarzaniu wyspecjalizowały się firmy polskie. Mimo złożenia wniosku o zbadanie zmian w regulaminie dopłat do montażu kolektorów słonecznych w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez część branży sprzedającą kolektory próżniowe, NFOŚiGW nie zamierza wycofywać się ze swoich ostatnich decyzji. 

REKLAMA

Jak informuje dzisiaj „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na Witolda Maziarza, rzecznika NFOŚiGW, Fundusz nie zmieni wprowadzonych niedawno zmian do regulaminu przyznawania dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Cytowany przez „DGP” rzecznik NFOŚiGW argumentuje, że nowe zasady, które mają obowiązywać od początku października, spowodują wzrost liczby zakupionych kolektorów, a także informuje, że na etapie przygotowania programu nie można było przewidzieć, iż na rynku pojawią się kolektory, których powierzchnia całkowita będzie sztucznie zawyżana. 

REKLAMA

„DGP” przypomina, że NFOŚiGW zmodyfikował regulamin dopłat do solarów w wyniku pojawienia się na rynku kolektorów, w których występują coraz większe różnice pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną, a pierwotne wykorzystanie wymiarów zewnętrznych kolektora słonecznego w regulaminie dopłat do kredytów na instalacje solarne było uzasadnione potrzebą stosowania prostych reguł, przyjętych w innych krajach oraz przystępnych dla pracowników sektora bankowego obsługującego beneficjentów programu NFOŚiGW. 
gramwzielone.pl