Mniej przetargów na fotowoltaikę w ostatnim kwartale 2018 r.

Mniej przetargów na fotowoltaikę w ostatnim kwartale 2018 r.
Fot. Fortum

W czwartym kwartale 2018 r. ogłoszono mniej przetargów, które były związane z inwestycjami w fotowoltaikę. W stosunku do wcześniejszych kwartałów rozstrzygnięto ponadto mniej postępowań związanych z wyborem wykonawców i dostawców w inwestycjach związanych z PV.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez serwis PressInfo.pl, w czwartym kwartale 2018 roku  w naszym kraju ogłoszono 394  przetargi, których przedmiot był związany z instalacjami fotowoltaicznymi. Ilości opublikowanych przetargów w poszczególnych miesiącach przedstawiały się następująco: październik – 159, listopad – 118, grudzień – 117.

W porównaniu do wcześniejszego kwartału ilość ogłaszanych postępowań przetargowych zmalała o 13,5 proc. W trzecim kwartale ub.r. ogłoszono 456  przetargów na wykonanie instalacji fotowoltaicznych, a wolumeny ogłaszanych przetargów w poszczególnych miesiącach tamtego kwartału przedstawiały się następująco: lipiec – 176, sierpień – 155, wrzesień – 125.

REKLAMA

Natomiast w drugim kwartale 2018 r. ogłoszono 647 przetargów związanych z fotowoltaiką, w tym w kwietniu ogłoszono 236 przetargów, w maju 207, a w czerwcu 204. W drugim kwartale ub.r. liczba przetargów na wykonanie instalacji fotowoltaicznych była natomiast o 1/5 wyższa niż w pierwszym kwartale 2018 r.

Najwięcej ogłoszeń przetargów fotowoltaicznych w ostatnim kwartale 2018 roku dotyczyło postępowań  na „usługi, wykonanie” – 231. Przetargi na „usługi , wykonanie, dostawy” dotyczyły 101 postępowań, a przetargi na same „dostawy” – 62.

Województwem, na terenie którego opublikowano najwięcej ogłoszeń w Polsce w branży fotowoltaicznej w ostatnich miesiącach 2018 r., było podlaskie.

REKLAMA

Ponadto według informacji zebranych przez Pressinfo.pl, w ostatnim kwartale 2018 roku  wybrano wykonawców  154 przetargów, których przedmiot był związany z branżą fotowoltaiczną i których wartość przekroczyła 236,5 mln zł.

Przy czym ta liczba uwzględnia postępowania wyłącznie pozytywnie rozstrzygnięte – takie, które zakończyły się wyłonieniem wykonawcy zamówienia publicznego.

Jak wskazuje Pressinfo.pl, najdroższym rozstrzygniętym przetargiem w ostatnim kwartale 2018 r., który w całości dotyczył energii odnawialnej, było postępowanie ogłoszone przez Urząd Gminy Miejsce Piastowe.

Przedmiotem zamówienia była „Dostawa instalacji fotowoltaicznych na terenie gmin Miejsce Piastowe i Chorkówka”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ML System S.A. i tym samym stała się wykonawcą zamówienia o wartości 10,54 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.