Meyer Burger włącza się do konfliktu producentów modułów

Meyer Burger włącza się do konfliktu producentów modułów
Fot. Meyer Burger

W tym miesiącu koreański producent modułów fotowoltaicznych Hanwha Q Cells oskarżył kilku konkurentów o bezprawne wykorzystanie jego technologii. Teraz w obronie jednego z nich stanął czołowy producent urządzeń służących do wytwarzania ogniw i modułów PV.

Na początku tego miesiąca Hanwha QCells poinformowała o złożeniu dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, w których wskazywała na, jej zdaniem, bezprawne naruszanie patentów przez konkurencję.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez największego na świecie producenta modułów PV – firmę JinkoSolar, a ponadto przez wywodzącą się z Norwegii firmę REC.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

We wniosku skierowanym do sądu niemieckiego Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański.

Chodzi o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells stosuje już od roku 2012. Od tego czasu koreańska grupa miała wyprodukować już ponad 2,5 mld tego rodzaju ogniw.

Koreańczycy mieli złożyć podobny wniosek jednocześnie w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie patentu trzech producentów – wspomniane JinkoSolar, REC, a także chińskie Longi Solar.

W międzyczasie producenci oskarżeni przez Hanwha Q Cells o bezprawne wykorzystanie własności intelektualnej zaprzeczyli oskarżeniom koreańskiego producenta.

REKLAMA

Natomiast Hanwha Q Cells rozszerzyła swoje oskarżenia na rynek australijski, wnioskując tam o zablokowanie sprzedaży modułów marki JinkoSolar i Longi Solar, w których jej zdaniem wykorzystywana jest bezprawnie jej technologia.

W odpowiedzi na oskarżenia o bezprawne wykorzystanie patentów Longi miał odpowiedzieć wcześniej, że dotyczyły one procesu produkcji w technologii tzw. ALD (Atomic Layer Deposition), podczas gdy Longi ma stosować alternatywny proces określany jako PECVD (Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition).

Longi oświadczył ponadto, że technologie, do których prawa rości sobie Hanwha, zostały nabyte od różnych instytucji, które pozostają ich współwłaścicielami.

Teraz do konfliktu między największymi producentami modułów fotowoltaicznych włączył się czołowy producent linii do produkcji ogniw i modułów – szwajcarski Meyer Burger.

Szwajcarska firma stanęła po stronie Longi Solar, zapewniając, że pozostaje właścicielem stosowanej przez tego producenta technologii PECVD. 

Hanwha odpowiada, że jej oskarżenia są związane nie tyle ze stosowanym procesem wytwarzania ogniw – ALD czy PECVD – ale z samą strukturą ogniw, która jest efektem tego procesu. – Opatentowana technologia może być aplikowana na wiele sposobów – zapewnia koreański producent.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.