Rusza budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie

Rusza budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie
Fot. Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola rozpoczął budowę elektrowni fotowoltaicznej, która po uruchomieniu będzie największym tego rodzaju obiektem na Starym Kontynencie. Inwestycja ma kosztować znacznie mniej, w przeliczeniu na jednostkę mocy, niż wyniósł koszt uruchomionej kilka lata temu, obecnie największej europejskiej elektrowni PV.

Nadal największa w Europie jest uruchomiona jeszcze w roku 2015 elektrownia fotowoltaiczna w Cestas k. Bordeaux. Jej moc wynosi 300 MW.

Moduły dostarczone  dla tego projektu przez chińskich producentów Trina Solar, Yingli i Canadian Solar ustawiono w kierunku wschód-zachód pod relatywnie niskim kątem nachylenia. To umożliwiło skrócenie odstępów między rzędami paneli. Dzięki takiemu ustawieniu do zamontowania paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW było potrzeba tylko około 0,8 hektara.

REKLAMA

Energia z tej farmy fotowoltaicznej jest sprzedawana francuskiemu koncernowi energetycznemu EDF w ramach zawartej na 20 lat umowy PPA (Power Purchase Agreement). Stała cena za energię, którą kilka lat temu wynegocjował inwestor, wynosi 105 euro/MWh. 

Inwestycja zrealizowana przez wywodzącego się z Francji dewelopera Neoen pochłonęła 360 mln euro.

Teraz, dzięki odnotowanemu w ostatnich latach spadkowi kosztów technologii fotowoltaicznych, hiszpańska Iberdrola chce wydać mniejszą sumę, około 300 mln euro, na wybudowanie znacznie większej elektrowni fotowoltaicznej o docelowej mocy 500 MW.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej, której nadano nazwę Nuñez de Balboa od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora, właśnie się rozpoczęła.

Po uruchomieniu produkcji energii w roku 2020 powinna to być wówczas największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie.

Iberdrola nie podaje planowanego wolumenu generacji, jedynie wylicza, że wielka farma PV będzie produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji generowanej przez 250 tys. osób Uniknięta emisja CO2 jest szacowana na 215 tys. on rocznie.

To jednak nie koniec planów Iberdroli w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii na rynku hiszpańskim. Koncern energetyczny szykuje kolejne inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe w regionie Extremadura, chcąc tam postawić do roku 2022 jeszcze źródła o mocy 2 GW.

REKLAMA

Iberdrola wskazuje, że w efekcie tych inwestycji jej nowe źródła odnawialne w Extremadurze osiągną łącznie dwukrotnie większa moc od znajdującej się w tym samym regionie elektrowni jądrowej w Almaraz, w której hiszpański koncern posiada 53 proc. udziałów i której mocy wynosi 2,095 GW.

W sumie hiszpańska grupa energetyczna chce zainwestować w OZE w Hiszpanii w latach 2018-2022 około 8 mld euro.

Iberdrola zakłada, że w okresie najbardziej intensywnych prac przy projekcie Nuñez de Balboa zatrudnionych będzie tysiąc osób. Natomiast wszystkie, planowane przez nią w Hiszpanii inwestycje w nowe źródła OZE o łącznej mocy około 10 GW mają skutkować utworzeniem do roku 2030 około 20 tys. miejsc pracy, czyli 10 razy więcej od liczby pracowników obsługujących konwencjonalne elektrownie Iberdroli.

Hiszpański koncern to jeden z największych na świecie producentów energii odnawialnej, zarządzający źródłami energii o mocy ponad 29 GW.

Ostatnio Iberdrola podpisała kolejną umowę dotyczącą dostaw energii ze swoich farm wiatrowych. Odbiorcą będzie koncern Nike.

To trzecia w ostatnich trzech latach umowa PPA (Power Purchase Agreements) na energię odnawialną, którą od Iberdroli kupi Nike. Dwie pierwsze umowy dotyczyły zasilania amerykańskiej infrastruktury Nike, teraz przyszła pora na Europę. Łącznie te umowy obejmują dostawy energii z farm wiatrowych Iberdroli o łącznej mocy ponad 200 MW.

Kluczowym rynkiem na umowy PPA dla Iberdroli pozostaje Ameryka Północna, gdzie energię ma potrzeby takich umów produkują lub zaczną produkować należące do Hiszpanów odnawialne źródła energii o całkowitej mocy ponad 6 GW.

W 2018 roku zatrudniający w sumie 33,7 tys. pracowników hiszpański gigant wypracował zysk w ujęciu EBITDA na poziomie 9,349 mld euro, a jego zysk netto wyniósł 3,014 mld euro.

Dla porównania największy polski koncern energetyczny PGE w 2018 r. wypracował zysk EBITDA rzędu 6,36 mld zł, czyli około 1,48 mld euro, a jego zysk netto wyniósł 1,49 mld zł, czyli około 0,35 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.