Powstaje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki

Powstaje Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki
Fot. T-Solar

W branży fotowoltaicznej pojawi się nowa organizacja Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Jego twórcami mają być inwestorzy działający dotychczas na krajowym rynku energetyki wiatrowej.

Jak podaje „Puls Biznesu”, do sądu wpłynął wniosek o rejestrację Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Stowarzyszenie ma skupiać inwestorów planujących budowę większych farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW, czyli projektów, które z uwagi na konstrukcję systemu aukcyjnego obecnie w Polsce nie cieszą się dużą popularnością.

REKLAMA

Co prawda do fotowoltaiczno-wiatrowej aukcji  dla projektów o mocy powyżej 1 MW, przeprowadzonej w listopadzie 2018 r., zgłoszono kilka projektów PV o mocach rzędu kilku MW, to jednak żaden z nich nie wygrał konkurencji z ofertami inwestorów wiatrowych, którzy dla swoich projektów zaproponowali bardzo niskie ceny za energię.

Polski sektor fotowoltaiczny rozwija się natomiast dynamicznie w segmencie projektów o jednostkowej mocy poniżej 1 MW, w którym fotowoltaika okazuje się bezkonkurencyjna.

REKLAMA

Wiele wskazuje jednak na to, że większe elektrownie fotowoltaiczne będą mogły powstawać w kolejnych latach także poza rządowymi systemami wsparcia, bazując na sprzedaży energii na rynku, np. na podstawie długookresowych umów PPA, dających inwestorom i bankom gwarancję określonych przychodów.

Takiemu trendowi sprzyjają notowane ostatnio dalsze spadki kosztów technologii PV, ale także wzrost cen energii.

Interesy inwestorów planujących większe elektrownie fotowoltaiczne ma reprezentować Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, którego założyciele mają się wywodzić z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej – najprężniej działającej na polskim rynku OZE organizacji branżowej.

„Puls Biznesu” zauważa przy tym, że wiele zagranicznych firm z branży OZE, które są obecne w PSEW, coraz śmielej inwestuje również w fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o