EBI chce finansować fotowoltaikę w Polsce. Na jakich zasadach?

EBI chce finansować fotowoltaikę w Polsce. Na jakich zasadach?
Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny wdraża program, w ramach którego ma zaoferować finansowanie inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Polsce. Na jakie warunki mogą liczyć inwestorzy? Opowiedział o tym portalowi Gramwzielone.pl Paweł Lewandowski z EBI.

Kilka miesięcy temu Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zatwierdził program finansowania, w ramach którego może pożyczyć fundusze na budowę farm fotowoltaicznych mających powstawać w latach 2018-2022 na terenie Polski, przeznaczając na ten cel budżet w wysokości 450 mln zł.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Paweł Lewandowski z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, obecnie EBI ma prowadzić rozmowy z pierwszymi inwestorami, którzy chcą budować farmy fotowoltaiczne objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie dotychczasowych aukcji.

REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny ma być zainteresowany kredytowaniem inwestycji realizowanych w formule tzw. project finance, udostępniając połowę długu przyznawanego inwestorowi. Drugą połowę mają dostarczać inne instytucje finansowe.

Jak na razie Europejski Bank Inwestycyjny nie podpisał jednak jeszcze żadnej umowy finansowania w ramach programu.

Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl przedstawiciel EBI, banki komercyjne w Polsce dopiero przekonują się do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii w nowym systemie wsparcia dla OZE, a ofertę w tym zakresie ma na razie tylko kilka z nich.

EBI ma być ponadto zainteresowany przede wszystkim większymi portfelami projektów, na które składałyby się instalacje o łącznych mocach około 35-50 MW, co ma wynikać z natury finansowania projektów w formule project finance oraz analizy rachunku ekonomicznego.

REKLAMA

Tymczasem polski system wsparcia promuje budowę mniejszych farm fotowoltaicznych o jednostkowych mocach do 1 MW, a zgromadzenie przez jednego inwestora wystarczającej liczby projektów w portfolio nadającym się do bezpośredniego finansowania przez EBI wymaga określonych działań.

Jak tłumaczy przedstawiciel EBI, Bank bezpośrednio może wspierać projekty energetyczne o odpowiednim rozmiarze, natomiast te mniejsze mogą być finansowane przez pośredników finansowych – banki i instytucje leasingowe.

EBI zapewnia przy tym, że jest w stanie zaoferować konkurencyjny koszt kapitału, umożliwiając przy tym spłatę kredytu w okresie pokrywającym się z okresem wsparcia w systemie aukcyjnym, a więc na 15 lat, licząc od terminu ukończenia budowy.

Bank zakłada przy tym, że, o ile warunki cenowe finansowania EBI i banków komercyjnych będą się różnić, to w pozostałym zakresie struktura finansowania powinna gwarantować zasadę równorzędności kredytodawców zgodnie z zasadą tzw. pari passu.

Decyzja o warunkach cenowych ma być podejmowana indywidualnie, po przeprowadzeniu pełnej analizy projektu, w tym w zakresie np. docelowej struktury finansowania i technicznych aspektów instalacji PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o