PGE chce mieć w fotowoltaice 2,5 GW

PGE chce mieć w fotowoltaice 2,5 GW
Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych

Fotowoltaika ma się stać drugim, obok morskiej energetyki wiatrowej, obszarem OZE, w który mocno chce wejść największy państwowy koncern energetyczny.

Póki co, mimo, że Polska  Grupa Energetyczna to obecnie największy producent energii odnawialnej w kraju, udział OZE w jej miksie energetycznym jest stosunkowo niski.

W 2017 r. PGE wyprodukowała ze źródeł odnawialnych 2,08 TWh energii, podczas gdy całkowita produkcja energii wyniosła 56,79 TWh, co daje udział OZE w miksie wytwórczym państwowej grupy na poziomie zaledwie 3 proc.

REKLAMA

Na razie w wytwórczym portfelu PGE jest tylko jedna, mniejsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 kW, która znajduje się na Górze Żar w powiecie żywieckim.

Wcześniej Polska Grupa Energetyczna informowała, że chce postawić elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 MW.

O tym, że państwowy koncern energetyczny może jednak zwiększyć swoje ambicje w fotowoltaice, informował w ubiegłym miesiącu, podczas omawiania wyników PGE za 2018 rok, wiceprezes PGE ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek, zapowiadając rewizję planów w obszarze PV.

Wczoraj wiceprezes PGE poinformował podczas odbywającego się w Gdańsku Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, że docelowo państwowa grupa energetyczna chce zainstalować w fotowoltaice aż 2,5 GW.

REKLAMA

Taki potencjał elektrowni fotowoltaicznych PGE miałaby zbudować w „kilka lat”, wykorzystując do tego m.in. tereny należące do spółki PGE Dystrybucja.

Te inwestycje, a także budowa pierwszych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, mają zapewnić największemu państwowemu koncernowi energetycznemu 25-procentowy udział w krajowej produkcji energii odnawialnej.

Na razie nie wiadomo jednak, w jakim modelu biznesowym PGE chce realizować swoje projekty fotowoltaiczne. Póki co państwowa grupa nie zgłosiła żadnych projektów PV do przeprowadzonych dotąd aukcji.

Należąca do PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem energii odnawialnej w kraju. PGE EO posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz wspomnianą farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana tych jednostek wynosi 2188,9 MW.

Wcześniej największa państwowa grupa energetyczna informowała, że chce utrzymać pozycję krajowego lidera w produkcji energii odnawialnej, na koniec przyszłej dekady generując 1/4 energii odnawialnej ogółem produkowanej w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.