Enea Operator: nie ograniczamy produkcji energii w mikroinstalacjach

Enea Operator: nie ograniczamy produkcji energii w mikroinstalacjach
Soltech Energy

Enea Operator zapewnia, że nie dokonuje ograniczeń w produkcji energii elektrycznej w przyłączonych do jej sieci mikroinstalacjach, których łączna zainstalowana moc wynosi już około 50 MW. Enea zaznacza przy tym, że czasowe wyłączenia mogą następować w wyniku zadziałania zabezpieczeń poszczególnych źródeł.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o sytuacje, w których mogą być dokonywane ograniczenia w przyjmowaniu energii elektrycznej przez sieć dystrybucyjną, jeden z czterech największych krajowych operatorów takiej sieci, Enea Operator, informuje, że na obecnym etapie zagęszczenia mikroinstalacji nie dokonuje ograniczeń w produkcji energii elektrycznej w takich źródłach.

Enea Operator zaznacza przy tym, że czasowe, samoczynne wyłącznia mogą następować w wyniku zdziałania zabezpieczeń stosowanych w mikroinstalacjach.

REKLAMA

Te urządzenia wytwórcze stanowią własność podmiotu przyłączanego, dlatego nie posiadamy statystyk związanych z występowaniem takich sytuacji – informuje Mateusz Gościniak, rzecznik prasowy poznańskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

Jak tłumaczy rzecznik Enei Operator, wartość mocy generowanej przez źródła zainstalowane w sieci niskiego napięcia może spowodować przepływ energii w kierunku stacji transformatorowej SN/nn – odwrotnym niz w przypadku sieci zasilającej wyłącznie odbiorców.

Taka sytuacja stwarza ryzyko wystąpienia wzrostu napięcia powyżej poziomu dopuszczalnego tj. 1,1 Un – napięcia znamionowego. Zjawisko to ma charakter lokalny i może wystąpić w przypadku, gdy moc generowana przez źródła przekracza zapotrzebowanie na moc przez odbiorców końcowych. Wówczas istnieje możliwość zadziałania zabezpieczeń zainstalowanych przez producentów falowników fotowoltaicznych – informuje Mateusz Gościniak.

W opisanej wyżej sytuacji zgodnie z normą PN-EN 50438 ma następować ponowne, samoczynne przyłączenie mikroinstalacji – po 20 sekundach, po spełnieniu warunków napięciowych i częstotliwościowych.

REKLAMA

Enea Operator podkreśla, że mikroinstalacje przyłączane do sieci dystrybucyjnej muszą spełniać wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, dokumencie pn. „Kryteria przyłączania oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia Operatora Systemu Dystrybucyjnego”, a ponadto w normie PN-EN 50438 „Wymagania dotyczące równoległego przyłączenia mikrogeneratorów do publicznych sieci rozdzielczych niskiego napięcia”.

Operatorzy systemów dystrybucyjnych zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) przygotowali w ubiegłym roku aktualizację Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, która istotnie zmieni zasady obsługi mikroinstalacji, jednek projekt tej aktualizacji na razie utknął w Urzędzie Regulacji Energetyki, a URE nie odpowiada na pytania portalu Gramwzielone.pl o aktualny stan procedowania tego dokumentu.

Prawie 50 MW w mikroinstalacjach

Jak wynika z informacji zebranych przez Gramwzielone.pl, w czwartym kwartale 2018 r. Enea Operator przyłączyła do sieci 858 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 6,867 MW. Natomiast we wcześniejszych kwartałach 2018 roku przyłączono odpowiednio – 424 mikroinstalacje o całkowitej mocy 4,2MW w pierwszym kwartale, 621 mikroinstalacji na 4,4 MW w drugim kwartale oraz 675 miroinstalacji o łącznej mocy 4,826 MW w trzecim kwartale.

Razem daje to 2578 mikroinstalacji o łącznej mocy 19,293 MW przyłączonych przez tego operatora sytemu dystrybucyjnego w całym 2018 roku. Wcześniej, w 2017 roku Enea Operator przyłączyła do swojej sieci 1,8 tys. mikroinstalacji o całkowitej mocy 12,88 MW, a na koniec 2016 roku w sieci tego OSD działało 2,44 tys. mikroinstalacji łącznie na 15,81 MW.

W efekcie całkowita moc mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei Operator wzrosła na koniec 2018 r. do około 48 MW, na co złożyło się 6,83 tys. mikroinstalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.