Chińczycy szykują fotowoltaikę bez subsydiów

Chińczycy szykują fotowoltaikę bez subsydiów
Longi Solar

Chiny będą stopniowo wycofywać się z inwestycji w fotowoltaikę bazujących na ustalanych odgórnie, preferencyjnych taryfach. Pekin zakłada, że w najbliższych dwóch latach inwestycje w PV będą realizowane zarówno w oparciu o taryfy gwarantowane jak i bez gwarantowanej stawki, przy czym te drugie zyskają priorytet w wydawaniu pozwoleń. Natomiast później elektrownie fotowoltaiczne mają być realizowane wyłącznie bez subsydiów.

Chiny to największy rynek fotowoltaiczny świata. W 2017 roku w Chinach uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 53 GW (35 GW rok wcześniej), co stanowiło ponad 50 proc. potencjału PV zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie. 

W 2018 roku rynek fotowoltaiczny w Chinach nieco zwolnił, co wynikało z decyzji chińskich władz, które postanowiły ograniczyć tempo uruchamiania nowych instalacji. W efekcie w ubiegłym roku w Chinach zainstalowano elektrownie fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 44,1 GW, a łączna moc elektrowni PV w Państwie Środka wyniosła na koniec ub.r. około 175 GW.

REKLAMA

Póki co produkcja energii z fotowoltaiki w Chinach jest objęta gwarantowanymi przez państwo taryfami, które różnią się w zależności od regionu i tego, czy dana instalacja jest zaliczana do systemów przemysłowych czy znajduje się w grupie energetyki rozproszonej.

Stawki przysługujące za sprzedaż energii z nowych elektrowni PV wynosiły ostatnio w Chinach w przeliczeniu na złotówki około 0,2-0,4 zł/kWh.

Teraz chińskie władze przygotowują się do wdrożenia strategii zakładającej sprzedaż energii z nowych elektrowni fotowoltaicznych bez jakichkolwiek subsydiów.

REKLAMA

Dokument przygotowany przez rządową agencję National Energy Administration (NEA) zakłada, że inwestycje, w których nie założono subsydiów, zyskają priorytet w uzyskiwaniu pozwoleń.

Na razie dokument NEA będzie podlegać konsultacjom, które mają potrwać do końca maja br. Pekin zakłada, że regulacje określające zasady funkcjonowania chińskiego rynku bez pomocy państwa zostaną w pełni wdrożone w roku 2021.

Budowa pierwszych elektrowni fotowoltaicznych mających produkować energię bez subsydiów ma jednak ruszyć jeszcze w tym roku, a władze centralne i lokalne mają wstrzymać proces wydawania pozwoleń na budowę instalacji mających korzystać z taryf gwarantowanych, robiąc miejsce dla projektów niesubsydiowanych.

Ponadto właściciele projektów, którzy wcześniej otrzymali gwarancję sprzedaży energii w systemie taryf, mają zyskać prawo do przejścia na model rozliczeń bez subsydiów, zyskując w ten sposób priorytet w postępowaniach administracyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.