Budowa farm PV może się opłacać. Potwierdza to ten deweloper

Budowa farm PV może się opłacać. Potwierdza to ten deweloper
Scatec Solar

Budowa farm fotowoltaicznych i produkcja energii słonecznej może być rentownym biznesem. Potwierdzają to wyniki norweskiego dewelopera Scatec Solar, który w ciągu roku podwoili produkcję energii, a jego zysk wzrósł niemal trzykrotnie. Norwegowie deklarują zainteresowanie polskim rynkiem PV.

Scatec Solar to jedna z największych europejskich firm, która skupia się wyłącznie na budowie elektrowni fotowoltaicznych. Do tej pory Norwegowie postawili farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1 GW, a wraz z zrealizowanymi projektami mają 1,7 GW zlokalizowane w Argentynie, Brazylii, Egipcie, Hondurasie, Jordanii, Malezji, Mozambiku, Rwandzie, RPA, ale także w mniej egzotycznych dla nas krajach – w Czechach i na Ukrainie.

Notowany na norweskiej giełdzie papierów wartościowych Scatec Solar do końca 2021 r. chce posiadać uruchomione lub będące w trakcie budowy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,5 GW.

REKLAMA

Na razie Norwegowie nie budują farm fotowoltaicznych w Polsce, chociaż w swoich ostatnich raportach finansowych sygnalizują zainteresowanie polskim rynkiem fotowoltaicznym.

W raporcie za pierwszy kwartał 2019 r. Scatec Solar informuje o podwojeniu, rok do roku, produkcji energii ze swoich elektrowni fotowoltaicznych, do poziomu 133 GWh.

W I kwartale br. norweski deweloper zwiększył swoje przychody do 1,528 mld norweskich koron (ok. 680 mln zł) w porównaniu do przychodów na poziomie 572 mln NOK (253 mln PLN) osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

Zysk norweskiej firmy wzrósł proporcjonalnie do przychodów. W I kwartale 2019 r. EBITDA wyniosła 315 mln NOK w porównaniu do 109 mln NOK przed rokiem.

Norwegowie dzielą swój biznes na trzy segmenty. Pierwszy to budowa elektrowni fotowoltaicznych,  drugi to produkcja energii, a trzeci to zarządzanie i serwis elektrowni PV.

W wynikach Scatec Solar dominujący udział ma pierwszy segment, w którym przychody Scatec Solar w I kwartale br. wyniosły 1,297 mld NOK (417 mln NOK przed rokiem), EBITDA wyniosła 159 mln NOK (15 mln NOK), a marża sięgnęła 14 proc.

We wcześniejszym, czwartym kwartale 2018 r., w którym produkcja energii z elektrowni Scatec wyniosła 108 GWh, norweska firma wypracowała w segmencie „Development & Construction” przychody w wysokości 1,466 mld NOK, EBITDA wyniosła 202 mln NOK, a marża sięgnęła 16 proc. Przychody całej firmy wyniosły w tym czasie 1,666 mld NOK, a jej EBITDA sięgnęła 329 mln NOK.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o