Moduły fotowoltaiczne o rekordowej mocy 450 W

Moduły fotowoltaiczne o rekordowej mocy 450 W
Longi Solar

Chiński producent Longi Solar pochwalił się wprowadzeniem na rynek dwustronnego modułu fotowoltaicznego, który tylko na przedniej stronie posiada moc aż 450 W. Longi Solar potwierdza, że staje się globalnym liderem jeśli chodzi o rozwój technologii krystalicznych modułów PV.

Rekordowa moc 450 W na przedniej stronie dwustronnego modułu fotowoltaicznego od Longi Solar, złożonego z 72 ogniw i wykonanego w technologii half-cell, została potwierdzona przez TÜV-SÜD.

Jaką moc może dostarczyć dodatkowo tylna strona modułu?

REKLAMA

Jak informował na początku tego roku Longi Solar, przy założeniu, że wydajność tylnej strony modułu zwiększa ogólną wydajność o około 10 proc., całkowita moc dwustronnego modułu PERC może sięgnąć np. 330 W w modułach z 60 ogniwami, z czego 300 W to moc na przedniej stronie, albo 396 W w modułach 72-ogniwowych, w których moc przedniej strony wynosi 360 W.

W przypadku nowego, dwustronnego modułu mającego na przedniej stronie 450 W, jego ogólna moc mogłaby zatem wynieść około 495 W.

Lider w technologii monokrystalicznej

Przed rokiem Longi Solar informował o potwierdzeniu rekordowej mocy 360 W na monokrystalicznym module PERC, wykonanym z 60 ogniw w technologii half-cell.

W styczniu br. chiński producent informował natomiast o osiągnięciu rekordowej sprawności na poziomie 24,06 proc. na monokrystalicznym ogniwie w technologii PERC.

REKLAMA

Niemal w tym samym czasie Longi Solar podał, że  zgodnie z wynikami testu przeprowadzonego przez ośrodek TÜV-SÜD dostarczony przez niego moduł fotowoltaiczny z 60 ogniwami osiągnął sprawności 20,41 proc.

Na początku tego roku Chińczycy informowali ponadto, że wprowadzili technologię ogniw PERC o wydajności 22 proc. do seryjnej produkcji, spełniając standardy techniczne ustanowione w chińskim rządowym programie „top runner”, który ma premiować inwestycje w fotowoltaice charakteryzujące się dużym poziomem innowacyjności i efektywności.

Longi Solar – czwarty największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych za rok 2018 (w tym największy jeśli chodzi wyłącznie o moduły typu mono) – ma uruchamiać w tym roku nowe linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów o łącznej mocy 5 GW.

Chińczycy zapewniają przy tym, że będą produkować wyłącznie dwustronne moduły, bazujące na monokrystalicznych ogniwach wykonanych w wykorzystaniem technologii PERC i half-cut.

Jak tłumaczy chińska firma, zwiększenie potencjału produkcji monokrystalicznych modułów charakteryzujących się wyższą sprawnością wynika z faktu, że Longi Solar przestał być w stanie zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na takie moduły.

Otwarcie nowej fabryki ma umożliwiać Longi Solar roczną produkcję modułów fotowoltaicznych o całkowitej mocy 13 GW, co stanowi ponad 1/10 potencjału elektrowni PV uruchomionych w ubiegłym roku na całym świecie.

Większe zdolności produkcyjne, sięgające 15 GW, ma osiągnąć w tym roku największy na świecie producent modułów JinkoSolar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.