PGE postawi farmę fotowoltaiczną poza systemem wsparcia

PGE postawi farmę fotowoltaiczną poza systemem wsparcia
Fot. PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, podpisała z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej.

Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji szacowanej na 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych Grupy Azoty Siarkopol w świętokrzyskim Osieku.

Według planów elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r.

REKLAMA

PGE podkreśla, że ma to być pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego, zrealizowana poza publicznym systemem wsparcia.

Dzięki umowie corporate PPA, czyli Power Purchase Agreements, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE, Grupa Azoty Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnych warunkach – zapewnia Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE podkreśla, że projekt realizowany z największą w kraju grupą chemiczną wpisuje się w cel grupy, które zakładają osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW z energii słonecznej.

PGE Energia Odnawialna jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej z elektrowni wodnych i wiatrowych. Teraz chcemy zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. innowacji.

PGE podkreśla, że w jej kręgu zainteresowania są tereny niewykorzystywane w działalności Kapitałowej, a także takie jak w Osieku, gdzie zakończono działalność przemysłową.

REKLAMA

Współpraca z PGE Energia Odnawialna, liderem OZE w Polsce pomoże nam zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej działalności. Ponadto projekt ten pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, dzięki niższym przewidywalnym kosztom energii, ale będzie też istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy – mówi Trajan Szuladziński, prezes zarządu GA Siarkopol.

W ramach współpracy Grupa PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w magazyn energii. Mógłby on być wykorzystywany jako bufor dopasowujący produkcję instalacji do zapotrzebowania GA Siarkopolu lub jako zapasowe źródło zasilania.

Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energii Odnawialnej ocenia, że podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Osiek to wydarzenie bez precedensu na polskim rynku energetyki odnawialnej.

Dzięki współpracy największych w Polsce grup: energetycznej oraz chemicznej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia PV, która będzie sprzedawać energię elektryczną bez wsparcia w postaci aukcji czy zielonych certyfikatów – mówi Arkadiusz Sekściński.

Dzięki takim inwestycjom nie tylko zwiększamy udział OZE w naszym kraju, dostosowując się do wytycznych polityki klimatycznej UE, ale i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – dodaje Jacek Sak, wiceprezes PGE Energii Odnawialnej

Publikując wyniki PGE za 2018 rok, przedstawiciele największego państwowego koncernu energetycznego zapewnili, że chcą zaktualizować swoją strategię w części poświęconej inwestycjom w fotowoltaikę. Więcej na ten temat w artykule: PGE chce budować elektrownie PV przy stacjach GPZ.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o