Największa elektrownia słoneczna w Europie w miejsce elektrowni węglowej

Największa elektrownia słoneczna w Europie w miejsce elektrowni węglowej
SMA

Hiszpańskie koncerny energetyczne wykorzystały odbywający się w Madrycie szczyt klimatyczny COP25 do ogłoszenia ambitnych planów wyjścia z energetyki węglowej i inwestycji w odnawialne źródła energii. Wśród ogłoszonych deklaracji jest budowa jednego z największych na świecie kompleksów odnawialnych źródeł energii, którego podstawą ma być wielka elektrownia fotowoltaiczna.

Iberdrola, największa hiszpańska grupa energetyczna, a jednocześnie jeden z największych inwestorów na globalnym rynku OZE, ogłosiła przy okazji odbywającego się w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, że już w przyszłym roku wyłączy swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe.

Hiszpański koncern zapewnił, że zamykając bloki węglowe w Lada i Velilla, przeniesie zatrudnionych tam pracowników do zadań związanych z obsługą instalacji OZE, a pozostali znajdą zatrudnienie przy rozbiórce elektrowni.

REKLAMA

Iberdrola zapowiedziała ponadto, że w regionach, w których znajdują się jej ostatnie elektrownie na węgiel, zbuduje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW.

Hiszpańska grupa już teraz należy do największych inwestorów na globalnym rynku OZE, zarządzając portfelem odnawialnych źródeł o mocy przekraczającej 30 GW.

Iberdrola w kolejnych latach będzie inwestować w OZE jeszcze więcej, a wśród prowadzonych przez Hiszpanów inwestycji są m.in. projekty największych elektrowni fotowoltaicznych w Europie.

Moc budowanej w hiszpańskim regionie Estremadura farmy fotowoltaicznej Núñez de Balboa, która zajmie powierzchnię tysiąca hektarów, będzie liczyć aż 500 MW.

Jak podaje Iberdrola, ilość produkowanej energii będzie odpowiadać konsumpcji generowanej przez 250 tys. osób, a wytworzeniu podobnego wolumenu energii z konwencjonalnej elektrowni towarzyszyłaby emisja CO2 sięgająca w skali roku 215 tys. ton.

Wielka farma fotowoltaiczna jest już w trakcie budowy, a na etapie konstrukcji zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc pracowników. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano już na 2020 rok, a całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 290 mln euro, co daje w przeliczeniu na 1 MW planowanej mocy kwotę 0,58 mln euro/MW.

Co więcej, kilka miesięcy temu Iberdrola ogłosiła plan budowy jeszcze większej elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma wynieść 590 MW i która powstanie również w Estremadurze.

Uruchomienie produkcji energii z wielkiej farmy fotowoltaicznej o nazwie Francisco Pizarro, zajmującej powierzchnię 1,3 tys. hektarów, ma nastąpić w roku 2022, a cała inwestycja ma pochłonąć ponad 300 mln euro.

Wielki projekt Endesy

Plany Iberdroli przebija teraz inna hiszpańska grupa energetyczna Endesa, która podczas zakończonego przed kilkoma dniami madryckiego szczytu COP25 zapowiedziała zamknięcie jednej ze swoich elektrowni węglowych i postawienie w jej miejsce wielkiego kompleksu odnawialnych źródeł energii, którego podstawą ma być wielka elektrownia fotowoltaiczna – kilkukrotnie większa od obecnie największej europejskiej elektrowni PV, która kilka lat temu powstała w pobliżu francuskiego miasta Bordeaux i której moc wynosi 300 MW.

REKLAMA

Endesa zapowiedziała podczas COP25 zamknięcie 40-letniej elektrowni węglowej Teruel położonej w regionie Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii.

W miejsce elektrowni składającej się z trzech bloków węglowych, każdy o mocy 350 MW, ma powstać wielki kompleks odnawianych źródeł energii o całkowitej mocy przynajmniej 1,7 GW.

Złoży się na niego największa w Europie i jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych, której moc ma wynieść aż 1,585 GW.

Dodatkowo przewidziano postawienie farmy wiatrowej o mocy 139 MW, a uzupełnieniem całego projektu, pozwalającym zwiększyć elastyczność dzięki możliwości zgromadzenia nadwyżek energii, ma być magazyn energii, którego moc wyniesie 160 MW (Endesa na razie nie podała planowanej technologii i pojemności).

Według wstępnych szacunków koszt całej inwestycji ma wynieść 1,487 mld euro.

Nie jest to zresztą jedyny projekt Endesy mający na celu zastąpienie generacji opartej na węglu odnawialnymi źródłami energii.

Hiszpańska grupa energetyczna zapowiada zamknięcie elektrowni węglowej o mocy 1,052 GW w Compostillas, w prowincji Leon, i postawienie w jej miejsce odnawialnych źródeł energii o mocy 390 MW.

Już teraz udział mocy OZE w miksie wytwórczym Endesy wynosi 40 proc., na co składają się instalacje o łącznej mocy 7,4 GW.

Plany hiszpańskich koncernów energetycznych powinny wzmocnić boom inwestycyjny w sektorze odnawialnych źródeł energii, który ma miejsce na Półwyspie Iberyjskim.

Jak wynika z prognozy przedstawionej ostatnio przez europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, w tym roku Hiszpania będzie największym rynkiem solarnym w Europie dzięki uruchomieniu elektrowni PV o mocy 4,7 GW, co ma stanowić około 30 proc. uruchomionych w tym roku nowych mocy w unijnej fotowoltaice.

Póki co najważniejszym źródłem OZE w hiszpańskim miksie energetycznym pozostają elektrownie wiatrowe, zbudowane głównie pod koniec ubiegłej i na początku tej dekady. Ich łączna moc przekracza 20 GW.

W ubiegłym roku udział OZE w hiszpańskim miksie wytwórczym wyniósł około 40 proc. w porównaniu do 33,7 proc. w roku 2017. W tym udział wiatru wyniósł 19,8 proc., a więcej energii Hiszpanie wytworzyli tylko z atomu (21,4 proc.)

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.