Francuzi zbudują w Rosji fabrykę inwerterów fotowoltaicznych

Francuzi zbudują w Rosji fabrykę inwerterów fotowoltaicznych
Pelco By Schneider-Electric, flickr cc-by

{więcej}Francuska firma Schneider Electric specjalizująca się w produkcji asortymentu elektrycznego wybuduje w Rosji we współpracy z miejscowymi firmami fabrykę inwerterów fotowoltaicznych. 

Fabryka inwerterów, w którą Schneider Electric zainwestuje wraz z rosyjską firmą Avelar Energy Group, powstanie w syberyjskim mieście Angarsk. Potencjał produkcyjny nowej fabryki ma wynieść ok. 100-200 MW inwerterów rocznie. 

Na mocy porozumienia z Avelar Francuzi uzyskają prawo do dostarczania inwerterów nie tylko dla projektów realizowanych przez Avelar, ale także dla innych lokalnych firm działających w sektorze energetyki. Jedną z nich jest firma Evrosibenergo, która ostatnio zapowiedziała budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 5,2 MW. Inwestycja powstanie w okolicy miasta Abakan, stolicy regionu Chakasji. 

REKLAMA
REKLAMA

Avelar Energy Group to część rosyjskiej grupy Renova należącej do miliardera Viktora Vekselberga. W przypadku owocnej współpracy przy budowie fabryki w Angarsku, Francuzi i Rosjanie zapowiadają jej rozbudowę, a także uruchomienie wspólnie centrum inżynieryjnego, którego pracownicy będą nadzorować pracę produkowanych w Angarsku inwerterów. 

Rosyjski rynek fotowoltaiczny jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Budowa nowych farm PV w tym kraju będzie możliwa na podstawie uruchomionego w ubiegłym roku federalnego systemu wsparcia dla OZE w postaci aukcji, których zwycięzcy uzyskają prawo do realizacji planowanych inwestycji i sprzedaży energii po gwarantowanej cenie. 

gramwzielone.pl