Mój Prąd będzie kontynuowany w 2021 r. w nowej odsłonie

Mój Prąd będzie kontynuowany w 2021 r. w nowej odsłonie
Ireneusz Zyska. Fot. Newseria

Rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska potwierdził dzisiaj, że rząd chce w przyszłym roku kontynuować program Mój Prąd.

Budżet w wysokości 1 mld zł, który przewidziano na dotacje na fotowoltaikę z Mojego Prądu, może zostać wykorzystany w najbliższych tygodniach – prawdopodobnie przed zakończeniem obecnego naboru w drugiej edycji Mojego Prądu, której realizację zaplanowano do 18 grudnia 2020 r.

Dotąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie informowały, czy budżet zostanie zwiększony i czy stanie się to w kolejnej czy jeszcze w obecnej edycji programu, w której zaczynają kończyć się pieniądze.

REKLAMA

Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że na dzień 21 października w Moim Prądzie wpłynęło już w sumie ponad 178,48 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 892,41 mln zł, a obecnie liczba składanych codziennie wniosków przekracza 1000.

Na dzień 21 października NFOŚiG przelał na konta 86,54 tys. beneficjentów Mojego Prądu łączną kwotę 431,33 mln zł. Tyle pieniędzy wsparło inwestycje w domową fotowoltaikę o łącznej mocy dokładnie 490 744,49 kWp. Daje to średnią, jednostkową moc instalacji dofinansowanej z Mojego Prądu na poziomie 5,67 kWp.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Jak wynika z informacji przekazanych dzisiaj przez wiceministra klimatu i rządowego pełnomocnika ds. OZE, Ireneusza Zyski, Ministerstwo Klimatu zdecydowało, że program Mój Prąd będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Wiceminister klimatu ocenił podczas zorganizowanego przez Globenergię kongresu Trendy Energetyczne, że program dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne ma doskonałe efekty w zakresie wygenerowanych inwestycji i rozwoju rynku PV.

Rządowy pełnomocnik ds. OZE nie zdradził jednak zasad, jakie mają obowiązywać w trzeciej edycji Mojego Prądu, która ma wystartować w 2021 r. Potwierdził jedynie, że rozważane jest włączenie do programu dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii, aby – jak stwierdził Zyska – możliwe było bilansowanie energii w miejscu wytwarzania.  

– Program Mój Prąd stał się pewnego rodzaju tarczą antykryzysową dla branży, która przeżywa dziś spektakularny boom inwestycyjny. Program przyniósł znakomite rezultaty, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi obecnie prace nad nową edycją programu.  Kierunki naszego myślenia o przyszłości programu Mój Prąd to wsparcie instalacji prosumenckich, ale też ładowarki EV, pompy ciepła, domowe magazyny energii – podsumował wiceminister klimatu.

Ireneusz Zyska zaznaczył, że celem rządu jest zwiększenie obecnej liczby około 270 tys. prosumentów w Polsce do ponad miliona.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o