Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa PV

Nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa PV
JinkoSolar

Czołowy producent ogniw i paneli fotowoltaicznych JinkoSolar pochwalił się podniesieniem sprawności monokrystalicznego ogniwa wykonanego w technologii TOPCon. Niedawno wysoką sprawność tego rodzaju ogniwa zaraportował inny chiński producent Jolywood. Technologia TOPCon jest postrzegana jako kolejny krok w zwiększaniu sprawności ogniw i modułów krystalicznychpo wdrożonej w nich i obecnie już powszechnie stosowanej na rynku technologii PERC.

JinkoSolar pochwalił się podniesieniem sprawności pełnowymiarowego monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego, wykonanego z uwzględnieniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact), na poziomie 24,9 proc. Stanowi to poprawę w stosunku do poprzedniego rekordu (24,79 proc.) osiągniętego przez Jinko na tego rodzaju ogniwie w połowie 2020 r.

Chińska firma informuje, że rekordowy wynik został potwierdzony w laboratoriach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISFH, jednak nie podaje, kiedy ogniwa o takiej sprawności trafią do seryjnej produkcji.

REKLAMA

Obecnie sprawność modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, które są w seryjnej produkcji, sięga w przypadku najnowszych produktów 21,4 proc.

Wynik ogłoszony przez JinkoSolar jest lepszy od poprzedniego rekordu sprawności tego rodzaju ogniwa, o którym zaledwie kilka tygodni temu informował inny chiński producent ogniw i modułów PV – Jolywood.

Jolywood przekazał, że opracowane przez niego ogniwa wykorzystujące technologię TOPCon osiągną w seryjnej produkcji sprawność na poziomie 24,5 proc.

Poprawa parametrów ogniw Jolywood miała być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

W nowej technologii ogniw określanej jako J-TOPCon 2.0 chiński producent miał zmniejszyć o trzy liczbę etapów produkcji w porównaniu do ogniw J-TOPCon 1.0, dzięki zastosowaniu POPAID.

REKLAMA

JinkoSolar straci pozycję globalnego lidera?

W 2019 roku JinkoSolar był największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych z wynikiem rocznej sprzedaży 14,2 GW, która w porównaniu do 2018 roku była wyższa o 25 proc.

Ostatnio JinkoSolar podał, że w trzecim kwartale 2020 r. po raz pierwszy udało mu się dostarczyć moduły o całkowitej mocy ponad 5 GW, zwiększając kwartalną sprzedaż o 58 proc. rok do roku.

W trzecim kwartale Jinko dostarczył dokładnie 5,117 GW w porównaniu do modułów o mocy 4,469 GW dostarczonych kwartał wcześniej oraz modułów o mocy 3,411 GW sprzedanych w I kwartale 2020 r.

W efekcie JinkoSolar zwiększył przychody w trzecim kwartale w porównaniu do wcześniejszego kwartału z 1,196 mld USD do 1,292 mld USD, utrzymując marżę na poziomie 17 proc.

Jinko zakłada, że w 2020 roku osiągnie sprzedaż na poziomie 18,5 – 19 GW. Lepszy wynik za 2020 r. zapowiedział inny chiński producent LONGi Solar, który w ubiegłym roku miał sprzedać moduły o mocy ponad 20 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.