Pekao wesprze budowę 140 farm fotowoltaicznych

Pekao wesprze budowę 140 farm fotowoltaicznych
fot. Projekt Solartechnik

Grupa Famur zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 134 MW. Inwestycje sfinansuje Bank Pekao, który planuje zwiększać udział zielonego finansowania w swoim portfelu.

Spółki wchodzące w skład Grupy Famur otrzymają od konsorcjum banków łącznie 428 mln zł na inwestycję w 140 farm fotowoltaicznych. Kredyty mają być ostatecznie spłacone w 2040 roku. Umowa typu project finance, jaką Bank Pekao podpisał z przedsiębiorstwem, przewiduje finansowanie i refinansowanie kosztów budowy farm PV.

Zielona strategia Pekao

REKLAMA

W czerwcu 2021 roku Bank Pekao ogłosił swoją Strategię ESG, według której w latach 2021–2024 przeznaczy co najmniej 30 mld zł na sfinansowanie nowych projektów zrównoważonych. Z tej kwoty co najmniej 8 mld zł ma wesprzeć projekty zielone i społeczne, natomiast 22 mld zł przeznaczone będzie na emisję obligacji ESG klientów banku.

Udział zielonego finansowania, które obejmie między innymi farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport i budownictwo ekologiczne, zwiększy się tym samym do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Umowa ze spółkami z Grupy Famur to kolejny krok w realizacji naszej Strategii ESG, gdzie zakładamy coraz większy udział zielonego finansowania – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao. – Satysfakcja jest tym większa, że bierzemy udział w przedsięwzięciu o naprawdę znaczącej skali, istotnym w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Takie inwestycje są szczególnie ważne w kontekście wyzwań i kosztów, jakie wiążą się z pozyskaniem innych źródeł energii w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Famur konsekwentny w obszarze fotowoltaiki

REKLAMA

Według podanych pod koniec roku wyników aukcji dla odnawialnych źródeł energii Grupa Famur razem z firmą Projekt Solartechnik (PST), należącą do Grupy od zeszłego roku, zapewniły wsparcie w systemie aukcyjnym dla projektów fotowoltaicznych o mocy 58 MW.

W ubiegłorocznych aukcjach Famur i PST zabezpieczyły 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w sumie dla 34 projektów fotowoltaicznych. Wśród zgłoszonych inwestycji jest 29 projektów instalacji o mocy do 1 MW (w sumie 27 MW). Natomiast w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o mocy ponad 1 MW spółki z grupy Famur zgłosiły 5 projektów o łącznej mocy prawie 31 MW.

Docelowo Famur ma ambicję uruchomienia projektów fotowoltaicznych łącznie na ponad 1 GW.

Jak mówił Mirosław Bendzera, prezes zarządu Grupy Famur, po grudniowym ogłoszeniu rozstrzygnięcia aukcji przez URE:  – Po sukcesie czerwcowej aukcji OZE wygranie w grudniu 58 MW wraz z 5 projektami powyżej 1 MW jest dowodem na konsekwencje w budowaniu wielkoskalowych farm PV. Tym samym jest to kolejny krok w kierunku rozwoju Grupy FAMUR w holding inwestujący w zieloną transformację.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.