Szwajcarzy zainwestowali w polską firmę z rynku PV

Szwajcarzy zainwestowali w polską firmę z rynku PV
Kornel Dybul

Firma Pagra oferująca inwestycje w fotowoltaikę i poprawę efektywności energetycznej w modelu ESCO pozyskała zagranicznego inwestora. Spółka pochwaliła się pozyskaniem sporego kontraktu na montaż instalacji PV dla klienta biznesowego.

Pagra podpisała umowę z Erca Wilmar Cosmetic Ingredients na realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 655 kWp.

– Instalacja, którą zrealizujemy, jest odpowiedzią na rosnące ceny energii w celu redukcji kosztów produkcyjnych. Coraz więcej firm i samorządów w Polsce dostrzega potencjał posiadania własnych instalacji fotowoltaicznych, a rosnące zainteresowanie naszą ofertą i liczba klientów Pagra są tego najlepszym przykładem. Jestem pewien, że w najbliższym czasie będziemy mogli przekazać informacje o kolejnych projektach Pagra, zarówno w obszarze instalacji fotowoltaicznych, jak i ESCO – komentuje Kornel Dybul, prezes Pagra Sp. z o.o.  

REKLAMA

Model ESCO

Oferowany przez Pagra model ESCO (Energy Saving Company) zapewnia przedsiębiorstwom i samorządom poprawę efektywności energetycznej bez konieczności angażowania przez klienta na początku własnych zasobów finansowych.

 

REKLAMA

Pagra przez pierwsze pięć miesięcy tego roku osiągnęła przychody na poziomie wyższym niż przez cały 2021 rok. W 2022 roku spółka chce wypracować przychody rzędu 20 mln zł.

W przyszłym roku Pagra planuje wykonanie instalacji o mocy 15 MW, a do końca 2025 roku chce mieć portfel projektów fotowoltaicznych o mocy kilkuset MW.  

Nowy inwestor

Ekspansję firmy na rynku fotowoltaiki B2B wspomogą fundusze pozyskane od inwestora ze Szwajcarii.

W spółkę zainwestował Galileo Green Energy (GGE) – platforma inwestująca w energetykę odnawialną. GGE jest już aktywna na kilku rynkach europejskich, m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji, a od niedawna także w Polsce.

Galileo Green Energy obejmuje 35 proc. udziałów w Pagra, a zawarta umowa inwestycyjna przewiduje możliwość zwiększenia zaangażowania po 24 miesiącach. To pierwsza inwestycja Galileo w tym segmencie w Polsce.

Ostatnio Pagra zawarła wartą 15 mln zł umowę na dostawę paneli fotowoltaicznych i współpracę przy realizacji kontraktów ESCO z dystrybutorem komponentów instalacji PV i pomp ciepła – firmą BeeIN.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.