Francja wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki na parkingach

Francja wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki na parkingach
SolarWorld

Fotowoltaikę na carportach we Francji czeka boom. Senat tego kraju przyjął prawo wprowadzające obowiązek instalacji paneli fotowoltaicznych na większych parkingach (także zbudowanych przed wejściem w życie nowych przepisów). Właściciele parkingów, którzy nie zainstalują paneli, zapłacą spore kary.

Nowe przepisy zakładają, że operatorzy parkingów, na których znajduje się przynajmniej 80 miejsc parkingowych, będą musieli wyposażyć je w fotowoltaiczne zadaszenia – tzw. carporty. Co istotne, prawo nie obejmie tylko parkingów uruchamianych po wejściu w życie nowych regulacji. Obowiązek montażu fotowoltaiki będą musieli wypełnić także właściciele już istniejących parkingów.

Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2023 roku. Od tego czasu właściciele parkingów posiadających od 80 do 400 miejsc będą mieć pięć lat na wyposażenie ich w fotowoltaiczne zadaszenia. Natomiast właściciele większych parkingów będą musieli zainstalować panele fotowoltaiczne w okresie do 3 lat. Nowe przepisy nakazują im pokrycie fotowoltaicznymi zadaszeniami przynajmniej połowy terenu parkingów.

REKLAMA

Wysokie kary

Początkowo projekt nowych regulacji zakładał, że właściciele parkingów, którzy na czas nie zainstalują systemów fotowoltaicznych, muszą liczyć się z karami sięgającymi 10 tys. euro za każdy rok zwłoki.

W toku prac nad nowymi przepisami we francuskim parlamencie zmieniono jednak sposób naliczania kar. Mają one wynosić 50 euro za miejsce parkingowe. Taka stawka będzie naliczana za każdy miesiąc opóźnienia. Propozycja parlamentu zakłada więc, że roczna kara w przypadku parkingu posiadającego 80 miejsc wyniesie 48 tys. euro.

 

REKLAMA

Z obowiązku zostaną wyłączone parkingi przeznaczone dla ciężarówek o wadze przekraczającej 7,5 tony oraz parkingi znajdujące się w historycznej zabudowie centrów francuskich miast, jednak i tak uzyskany dzięki nowym przepisom wzrost zainstalowanych mocy w PV ma być ogromny.

Nie tylko parkingi

Nowe przepisy dotyczące fotowoltaicznych carportów są elementem planu ogłoszonego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego celem jest aż dziesięciokrotne zwiększenie produkcji energii słonecznej we Francji.

W ubiegłym roku systemy fotowoltaiczne we Francji wyprodukowały 14,8 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 3,1 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Według francuskiego rządu, tylko obowiązek budowy fotowoltaicznych carportów przełoży się na zwiększenie zainstalowanej mocy fotowoltaiki we Francji aż o 11 GW, co – jak podkreślają francuskie władze – odpowiada mocy około 10 reaktorów jądrowych.

Oprócz parkingów, plan francuskiego rządu zakłada wykorzystanie do montażu paneli fotowoltaicznych także dopuszczenie do budowy farm PV dodatkowych klas gruntów rolnych oraz terenów znajdujących się przy autostradach czy torach kolejowych (francuski narodowy przewoźnik kolejowy SNCF planuje instalację fotowoltaiki na powierzchni 190 tys. m2 do roku 2025 oraz na 1,1 mln m2 do roku 2030).

Wzrost inwestycji we francuskim sektorze fotowoltaicznym był widoczny w ubiegłym roku, kiedy do sieci podłączono nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 2792 MW. Stanowiło to spory wzrost w stosunku do 1192 MW mocy uruchomionych rok wcześniej.

Najwięcej przyłączeń odnotowano w 2021 roku w segmencie prosumenckim. Mniejsze instalacje o jednostkowej mocy poniżej 9 kW stanowiły aż 83 proc. przyłączeń, ale dało to tylko 7 proc. nowej mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.