Columbus ma kupca na farmy fotowoltaiczne o mocy 102 MW

Columbus ma kupca na farmy fotowoltaiczne o mocy 102 MW
Dawid Zieliński. Fot. Columbus

Columbus przyjął ofertę od spółki ENGIE Zielona Energia. Negocjowana propozycja obejmuje zapłatę minimum 97,6 mln euro za farmy PV oraz udział w osiąganych z nich zyskach do końca 2026 roku.

Podmiot z Grupy ENGIE złożył Columbusowi wiążącą ofertę nabycia projektów farmowych o mocy 102,5 MW. Spółki ENGIE Zielona Energia (EZE) i Columbus przystąpiły do ostatecznych negocjacji w celu sprzedaży farm fotowoltaicznych.

Obecnie wartość oferty wynosi 97,6 mln euro, ma jednak zostać powiększona o udział w EBITDA uzyskanej ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez te farmy do końca 2026 roku.

REKLAMA

Oferta została złożona w konsekwencji przeprowadzenia przez oferenta pełnego badania due diligence oraz uzgodnienia ogólnych warunków umowy sprzedaży farm fotowoltaicznych.

Liczymy, że sprzedaż farm do EZE to dopiero początek naszej wieloletniej współpracy i że wraz z jedną z największych grup energetycznych na rynku europejskim, przy wsparciu naszego akcjonariusza DC24, będziemy tworzyć unikalny projekt energetyczny na dekady – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

REKLAMA

 

Poprawa płynności finansowej

O zamiarze sprzedaży części naszych aktywów informowaliśmy rynek już w czerwcu br. Uwolnienie części naszego kapitału jest dla nas kluczowe, aby poprawić strukturę bilansu oraz płynność w Grupie. Proces sprzedaży farm trwał kilka miesięcy – wyjaśnia Zieliński.

Jak informuje prezes Columbusa, większość ze sprzedawanych farm fotowoltaicznych jest na etapie elektryfikacji lub eksploatacji. Kapitał z ich sprzedaży ma być wykorzystany w pierwszej kolejności na spłatę całości finansowania project finance i zielonych obligacji.

Zarząd Columbusa zaznacza, że przyjęcie oferty EZE nie jest jednoznaczne z podpisaniem wiążącej umowy sprzedaży, a tym samym ze sprzedażą farm fotowoltaicznych, których oferta dotyczy – do czasu podpisania umowy SPA (sale and purchase agreement).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.