Ukraińcy odzyskali dużą elektrownię fotowoltaiczną

Ukraińcy odzyskali dużą elektrownię fotowoltaiczną
DTEK Renewables

Spółka DTEK Renewables, należąca do ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, poinformowała o przejęciu kontroli nad dużą farmą fotowoltaiczną zlokalizowaną na terenach wyzwolonych przez Ukrainę. Instalacja ucierpiała w wyniku ostrzału i sporą część paneli trzeba wymienić. Ukraińcy zapewniają jednak, że produkcję energii można szybko wznowić.

W ostatnich latach w sytuacji boomu na inwestycje w fotowoltaikę w Ukrainie, napędzanego wysokimi taryfami gwarantowanymi sięgającymi 0,15 euro/kWh, powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy liczonej w gigawatach. Jednak od lutego br. sporo z tych instalacji ucierpiało w wyniku ostrzałów, a duża część dostała się pod kontrolę Rosjan.

Wraz z odzyskiwaniem kontroli nad terenami zajętymi wcześniej przez Rosjan przez armię ukraińską część odnawialnych źródeł energii wraca do swoich właścicieli. Przykładem jest duża elektrownia fotowoltaiczna położona nad Dnieprem.

REKLAMA

DTEK Renewables poinformował o przejęciu kontroli nad elektrownią fotowoltaiczną o mocy 10 MW, która znajduje się w wyzwolonej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego.

Inwestycja została oddana do użytku w połowie 2017 roku i produkowała rocznie około 11–12 GWh energii elektrycznej dzięki pracy około 37 tys. paneli fotowoltaicznych marki JA Solar obsługiwanych przez falowniki ABB.

 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna została częściowo zniszczona i jak podaje DTEK, rosyjski ostrzał spowodował uszkodzenie około 10 proc. paneli fotowoltaicznych, czyli około 1 MW.

DTEK poinformował jednak, że jest gotowy do wznowienia produkcji energii, która może znowu zasilać walczący z blackoutami ukraiński system elektroenergetyczny. Najpierw potrzebne jest jednak przejście niezbędnych formalności – w tym uzyskanie zgody wojska na uruchomienie generacji.

DTEK planuje szybką naprawę farmy fotowoltaicznej i rozpoczęcie wprowadzania energii do systemu elektroenergetycznego, co jest istotne dla Ukrainy w warunkach kryzysu energetycznego i nadchodzącej zimy – komentuje CEO ukraińskiej firmy Maksym Timchenko.

DTEK Renewables podkreśla, że farma fotowoltaiczna w obwodzie chersońskim to pierwszy z jego aktywów wytwórczych, które udało się odzyskać po zajęciu ich przez Rosjan.

Według ostatnich informacji ukraińskiego ministerstwa energii Ukraina straciła możliwość produkcji energii z 90 proc. znajdujących się na jej terenie elektrowni wiatrowych oraz 45–50 proc. elektrowni fotowoltaicznych.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej na koniec 2021 roku zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Ukrainie wynosiła już ponad 8 GW, a moc elektrowni wiatrowych przekraczała 1,7 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.