Amerykańskie cła na chińskie panele PV niezgodne z zasadami WTO

Amerykańskie cła na chińskie panele PV niezgodne z zasadami WTO
s pants, flickr cc

Światowa Organizacja Handlu (World Trade Organization – WTO) zdecydowała, że wprowadzone przez USA antydumpingowe cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych są niezgodne z zasadami wolnego handlu. 

Amerykanie wprowadzili karne, antydumpingowe cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych w 2012 r., stwierdzając, że chińscy producenci są subsydiowani przez rodzimy rząd w sposób niezgodny z zasadami wolnego handlu i że w ten sposób mogą oferować w USA swoje produkty po zaniżonych cenach. 

Teraz to Światowa Organizacja Handlu stwierdza, że zasady wolnego handlu złamał rząd USA nakładając cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych. WTO orzekło, że nałożenie ceł stanowi nielegalną ochronę rodzimych producentów. 

REKLAMA

W efekcie Światowa Organizacja Handlu wezwała rząd USA do zaprzestania praktyk protekcjonistycznych stosowanych na amerykańskim rynku PV. 

REKLAMA

Kraje zrzeszone w WTO rozpoczęły w ubiegłym tygodniu negocjacje mające doprowadzić do zniesienia barier celnych w handlu produktami związanymi z ochroną środowiska. Inicjatorem rokowań była administracja amerykańska. Eksperci ds. handlu ocenili, że ewentualne efekty negocjacji prowadzonych w ramach WTO nie wpłyną na amerykańską politykę celną. 

Antydumpingowe cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych do USA to nie jedyna sprawa związana z rynkiem PV, którą zajmuje się WTO. Niedawno sprawę ceł na import azjatyckich i amerykańskich paneli fotowoltaicznych ustanowionych przez władze Indii do WTO skierowali Amerykanie. 

Ponadto, pod koniec czerwca niemiecki producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld zgłosił do Światowej Organizacji Handlu sprawę hakowania firm działających na amerykańskim rynku PV, w tym amerykańskiego oddziału SolarWorld, przez chińską armię. 

SolarWorld to zresztą firma, która zgłosiła wniosek o wszczęcie antydumpingowego śledztwa w sprawie importu chińskich modułów PV do USA zakończonego w 2012 r. nałożeniem karnych ceł. 

gramwzielone.pl