Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CPV

Nowy rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego CPV
Ogniwo CPV o wymiarach 7 mm2 i wydajności 44,7%. Foto: Soitec

Niemiecki Instytut Fraunhofera potwierdził nowy rekord wydajności skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego (CPV), które dostarczyła francuska firma Soitec. 

Instytut Fraunhofera poinformował, że badane przez niego ogniwo CPV osiągnęło sprawność konwersji światła na energię elektryczną wynoszącą 36,7%. 

Ogniwo fotowoltaiczne, które dostarczył do badań Soitec, jest wyposażone w soczewkę pierścieniową, tzw. Soczewkę Fresnela. Badania przeprowadzono na próbce ogniwa CPV o powierzchni 832 cm2. 

REKLAMA

We wrześniu ubiegłego roku niemiecki instytut potwierdził rekordową sprawność ogniwa fotowoltaicznego CPV, która wyniosła aż 44,7%. To badanie zostało jednak przeprowadzone na próbce o wielkości zaledwie 7 mm2. 

REKLAMA

Instytut Fraunhofera ISE prowadzi badania nad ogniwami CPV zaledwie od 4 lat, współpracując w tym zakresie z Soitec, a także z francuskim instytutem badawczym CEA Leti i berlińskim Helmholtz Center. 

Niemiecki instytut zakłada, że badania nad ogniwami CPV pozwolą na komercjalizację efektów prac w ciągu zaledwie dwóch lat. 

W zeszłym roku Soitec uruchomił seryjną produkcję modułów CPV, które składają się z ogniw posiadających wydajność na poziomie 31,8%

gramwzielone.pl