Słowacy przestali inwestować w fotowoltaikę. Dlaczego?

Słowacy przestali inwestować w fotowoltaikę. Dlaczego?
Nicolas Raymond, flickr cc

W pierwszej połowie tego roku na Słowacji zainstalowano tylko niecały 1 MW systemów fotowoltaicznych. Tymczasem jeszcze w 2011 r. Słowacy zamontowali 380 MW systemów PV. Dlaczego słowacka branża fotowoltaiczna pogrążyła się w stagnacji?

Jak podało słowackie stowarzyszenie branży PV (SAPI), w pierwszych 6 miesiącach tego roku nasi południowi sąsiedzi zainstalowali mniej niż 1 MW paneli fotowoltaicznych, co oznacza, że słowacki rynek fotowoltaiczny praktycznie stanął w miejscu. 

Boom na słowackim rynku PV miał miejsce w roku 2011, w którym – dzięki wprowadzeniu atrakcyjnego systemu dopłat w postaci taryf gwarantowanych – Słowacy zainstalowali 380 MW systemów PV. Rząd w Bratysławie jednak szybko ograniczył wartość dopłat do produkcji energii słonecznej dla nowych systemów PV i w efekcie rok później Słowacy dodali tylko ok. 15 MW nowych elektrowni fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Duży wzrost mocy w PV słowacka branża fotowoltaiczna zrealizowała głównie dzięki montażowi większych, naziemnych instalacji fotowoltaicznych. Rozwój tego typu projektów wspierało bowiem najbardziej słowackie prawo. 

REKLAMA

Tymczasem kolejna zmiana słowackiego systemu wsparcia dla PV, którą wprowadzono z początkiem 2014 r., praktycznie wykluczyła nowe instalacje z możliwości otrzymywania preferencyjnego wsparcia. 

Jednocześnie rząd w Bratysławie wskazał, że wsparcie w postaci taryf gwarantowanych zostanie zastąpione systemem dotacji unijnych z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Problem w tym, że Słowacy muszą poczekać na unijne dotacje na fotowoltaikę przynajmniej do połowy przyszłego roku. SAPI szacuje, że dopiero wtedy wystartują na Słowacji unijne programy, z których będzie można sfinansować inwestycje w PV. 

gramwzielone.pl