Instalacja fotowoltaiczna na fasadzie budynku i na dachu parkingu pod Olsztynem

Instalacja fotowoltaiczna na fasadzie budynku i na dachu parkingu pod Olsztynem
Eltel press

Dzisiaj w Gutkowie k. Olsztyna oficjalnie uruchomiono pracę instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować energię na potrzeby własne inwestora – olsztyńskiej spółki Eltel Network Olsztyn SA. Do zamontowania paneli fotowoltaicznych wykorzystano m.in. pionową fasadę budynku, a także wykonane z użyciem modułów PV zadaszenie parkingu, co jest jednym z pierwszych w Polsce przykładów tego rodzaju zastosowania fotowoltaiki. 

Łączna moc paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na terenie firmy Eltel w Gutkowie koło Olsztyna wynosi 50 kWp. 

– Pierwszy etap budowy systemu fotowoltaicznego obejmował pokrycie południowej elewacji biurowca modułami monokrystalicznymi oraz zadaszeniu miejsc parkingowych modułami polikrystalicznymi. Zamontowany system umożliwia podgląd pracy online – informuje Eltel. 

REKLAMA

Docelowo instalacja fotowoltaiczna ma zostać rozbudowana do mocy nominalnej 300 kWp. Kolejny etap inwestycji w PV obejmuje pokrycie panelami istniejących dachów budynków. 

Całość prac od powstania koncepcji poprzez opracowanie projektowe, konstrukcje wsporcze oraz prace elektryczne, jest realizowana przez pracowników Eltel Networks Olsztyn SA. Inżynierowie, projektanci i instalatorzy olsztyńskiej firmy posiadają międzynarodowe uprawnienia zdobyte w ośrodku Międzynarodowego Stowarzyszenia Energii Solarnej DSG w Berlinie, a elektromonterzy szkolili się w Centrum Szkoleniowym Eltel Networks w Gutkowie – zapewnia Eltel. 

REKLAMA

Spółka Eltel Networks Olsztyn SA od lat sześćdziesiątych realizuje inwestycje w branży elektroenergetycznej wysokich napięć. Od 2003 roku olsztyńska spółka należy do międzynarodowej Grupy Eltel z siedzibą w Espoo, Finlandia. 

Eltel zatrudnia 400 osób w Olsztynie oraz 150 osób w spółce zależnej w Toruniu. Jej pracownicy uczestniczą w realizacji inwestycji m.in. na terenie Wielkiej Brytanii, Liberii i Grenlandii. Przychody firmy za 2013 r. wyniosły ponad 190 mln złotych. 

Zdjecia systemu fotowoltaicznego o mocy 50 kWp na terenie firmy Eltel w Gutkowie pod Olsztynem: