Brzeziny inwestują w fotowoltaikę i chcą być samowystarczalne energetycznie

Brzeziny inwestują w fotowoltaikę i chcą być samowystarczalne energetycznie
Sunways press

Miasto samowystarczalne energetycznie, produkujące prąd z odnawialnych źródeł energii. Miasto z własną linią energetyczną, która będzie go rozprowadzała. Miasto oświetlone inteligentnym systemem ledowym. To plany rozwoju Brzezin, których realizacja właśnie się rozpoczyna.

Brzeziny uzyskały dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na budynkach publicznych. Podpisana w maju br. umowa opiewa na kwotę 765 072 zł. Obecnie miasto przygotowuje się do przetargu na wykonawcę tych prac – tj. na dostawę i montaż ekranów solarnych. Ekrany zostaną zainstalowane na dachach i elewacjach Urzędu Miasta Brzeziny, Szkoły Podstawowej nr 2, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gimnazjum im. Władysława Reymonta oraz Przedszkola nr 1. Władze miasta planują, że ekrany zostaną zamontowane jeszcze w tym roku. Projekt, który zostanie zrealizowany w Brzezinach, przyniesie wymierny efekt w postaci zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, co z kolei pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego.

Dofinansowanie WFOŚiGW zostało udzielone w ramach obszaru Ochrona Powietrza. Pozytywna decyzja związana z przyznaniem wsparcia była związana m.in. z innowacyjnym charakterem projektu oraz planowanymi efektami ekologicznymi. Energia elektryczna wytwarzana z wybudowanych instalacji fotowoltaicznych pozwoli na zmniejszenie poboru energii z sieci (wytwarzanej w sposób konwencjonalny) o 69 499 kWh.

REKLAMA

– Zielone inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii to dobra inwestycja w naszą przyszłość – mówi Tomasz Łysek, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi.

REKLAMA

Instalacja ekranów słonecznych na budynkach publicznych to pierwszy krok Brzezin na drodze do uniezależnienia energetycznego.

– Rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, aby w ciągu kilku lat Brzeziny stały się miastem samowystarczalnym energetycznie, które czerpie energię przede wszystkim z odnawialnych źródeł  – mówi Marcin Pluta, Burmistrz Brzezin.

Kolejnym etapem na drodze do realizacji koncepcji Smart City ma być budowa tzw. farmy fotowoltaicznej, która docelowo zaopatrywać będzie w prąd nie tylko budynki publiczne, a uzyskana w ten sposób energia elektryczna wykorzystywana będzie nawet do podgrzewania wody basenowej. W dalszej kolejności Brzeziny zakładają pozyskiwanie energii również z wiatru. Planuje się montowanie wiatraków o pionowej osi obrotu. Turbiny o pionowej osi obrotu stają się coraz bardziej powszechne w krajach europejskich ze względu na korzyści ekonomiczne, jakie można uzyskać oraz możliwości zastosowania na obszarach silnie zurbanizowanych. W planach Brzezin znajduje się również wymiana oświetlenia ulicznego na system LED, budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii z OZE. 

materiał prasowy