Największy producent inwerterów PV zwolni 600 osób

Największy producent inwerterów PV zwolni 600 osób
SMA press

Niemiecka firma SMA – największy producent inwerterów fotowoltaicznych – obniżyła prognozę przychodów na ten rok i zapowiedziała zwolnienie 600 pracowników. 

SMA zmniejszył prognozę przychodów na ten rok na 850-950 mln euro. Wcześniej niemiecki producent prognozował swoje przychody na 2014 r. na 1-1,3 mld euro. Ponadto, kierownictwo SMA nie wyklucza w tym roku straty operacyjnej, która w jego ocenie może sięgnąć 45 mln euro. Wcześniej SMA zakłada zysk na poziomie 20 mln euro. 

Jednocześnie SMA zapowiedział zwolnienie do końca przyszłego roku na całym świecie 600 pracowników. 

REKLAMA

W przeciwieństwie do czołowych producentów paneli fotowoltaicznych z Chin, którzy szykują się do zwiększenia produkcji, kierownictwo SMA zapowiada na ten rok zastój na globalnym rynku PV w 2014 r. 

– Po rozmowach z naszymi klientami na kluczowych targach w Chinach, Europie i Ameryce Północnej, jak również na podstawie naszych analiz, oczekujemy w 2014 r. stagnacji na globalnym rynku PV – ocenia Pierre-Pascal Urbon, CEO SMA. 

REKLAMA

Zarząd SMA przekonuje jednocześnie, że rozwój rynku w najbliższych miesiącach będzie bardziej dynamiczny niż w pierwszej połowie 2014 r.

– W tym roku najważniejszymi rynkami są Ameryka Północna, Japonia i Chiny, które w sumie stanowią 60% globalnego rynku. Silna konkurencja w branży PV przekłada się na wysoką presję cenową – dodaje CEO niemieckiego producenta falowników. 

Pierre-Pascal Urbon poinformował, że SMA wiąże duże nadzieje z nawiązaną kilka miesięcy temu współpracą z Danfossem, która dzięki synergii może zwiększyć konkurencyjność produktów SMA. 

SMA zapowiada na początek przyszłego roku wypuszczenie na rynek serii inwerterów nowej generacji. Ponadto, niemiecki producent pracuje m.in. na nad nowymi rozwiązaniami pozwalającymi na współpracę systemów PV z magazynami energii, a także nad układami hybrydowymi wykorzystującymi fotowoltaikę w połączeniu z silnikami diesela. 

Kierownictwo SMA zapowiada też położenie większego nacisku na rozwój swojej chińskiej spółki Zeversolar. Chiny mają być w tym roku największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie. Rynek chiński charakteryzuje jednak rosnąca dominacja coraz silniejszych rodzimych producentów inwerterów. 

gramwzielone.pl