RWE stawia na prosumencką fotowoltaikę

RWE stawia na prosumencką fotowoltaikę
Filip Thon, prezes RWE Polska / RWE press

RWE kontynuuje prosumencką ofensywę. Po opublikowanym kilka tygodni temu raporcie na temat perspektyw polskiego rynku energetycznego, w którym RWE prognozuje rozwój prosumenckiego rynku fotowoltaiki, prezes RWE Polska Filip Thon udzielił wywiadu „Rzeczspospolitej”, w którym informuje o planach jego koncernu w zakresie polskiego rynku małych instalacji fotowoltaicznych. 

Filip Thon, prezes RWE Polska, poinformował, że jego firma przygotowuje produkty na rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych dla firm i gospodarstw domowych. RWE chce z nimi wejść na polski rynek w ciągu 2-3 lat. 

Myślimy nie tylko o instalacji samych paneli fotowoltaicznych, ale także kompleksowych systemach pozwalających na zarządzanie, monitorowanie i magazynowanie energii. Dodatkowo o usługach ułatwiających podejmowanie decyzji o zużyciu, odsprzedaży energii do sieci lub innym klientom, którzy jej w danym momencie potrzebują – zapewnia Filip Thon na łamach „Rzeczpospolitej”. 

REKLAMA

W swoim ostatnim raporcie RWE prognozuje, że do 2030 r. małe instalacje fotowoltaiczne w Polsce będą produkować rocznie ok. 12 TWh energii elektrycznej. 

REKLAMA

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes RWE Polska informuje, że jego firma chce być jednym z liderów rynku mikroinstalacji OZE w Polsce, a do zdobycia tej pozycji mają posłużyć doświadczenia zebrane na rynku niemieckim, gdzie działa już ponad milion tego typu instalacji. 

Filip Thon zapewnia, że o ile, za kilka lat w strukturze przychodów będą nadal dominować przychody ze sprzedaży energii i dystrybucji, jednak dojdą do nich nowe kompleksowe produkty zakładające generację energii przez firmy i gospodarstwa domowe. 

Prezes RWE nie zdradza na łamach „RZ”, jakie są jego oczekiwania co do wielkości przyszłego biznesu prosumenckiego. Informuje natomiast, że wśród produktów, które RWE zamierza zaoferować przyszłym prosumentom, rozważane są modele leasingu instalacji fotowoltaicznych czy dzierżawy dachów. 

Mamy już pierwszego klienta – renomowaną firmę z branży motoryzacyjnej, na dachu jej siedziby w Warszawie zamontowano pierwsze ogniwa fotowoltaiczne. Po kilku latach ta instalacja zostanie w całości spłacona przez inwestora i stanie się jego własnością – informuje Filip Thon (za „RZ”). 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”