Toshiba zrealizowała hybrydowy projekt OZE o mocy 56 MW

Toshiba zrealizowała hybrydowy projekt OZE o mocy 56 MW
foto: Toshiba

Japońskie firmy Toshiba i Mitsui Chemicals zrealizowały jeden z ciekawszych projektów OZE w Japonii. Na terenie inwestycji połączono zastosowanie fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych. 

Projekt, który powstał w mieście Tahara na wyspie Honshu, składa się z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 50 MW oraz 3 elektrowni wiatrowych, które dostarczy Hitashi, każda o mocy 2 MW.

Farma fotowoltaiczna będzie się składać z różnych typów modułów, które dostarczą japońskie firmy Sharp, Kyocera, Solar Frontier, a także południowokoreański LG. Celem takiego rozwiązania jest porównanie efektów pracy różnych rodzajów paneli PV. 

REKLAMA

Szacowany, łączny uzysk energii to 67,5 TWh energii elektrycznej rocznie. 

REKLAMA

Inwestor nie podał finalnego kosztu inwestycji, jednak w październiku 2011 r., kiedy po raz pierwszy poinformowano o realizacji tego projektu, jego koszt szacowano na 18 mld jenów (ok. 166 mln dolarów).

Projekt w Tahara zrealizowano przy finansowym wsparciu władz centralnych i lokalnych. Subsydia mają posłużyć do badań hybrydowego wykorzystania energetyki wiatrowej i PV. 

Niedaleko inwestycji zrealizowanej przez Toshibę i Mitsui farmę fotowoltaiczną o mocy 77 MW buduje inny japoński koncern – Mitsubishi.

gramwzielone.pl