RWE zbudował największą farmę fotowoltaiczną na Węgrzech

RWE zbudował największą farmę fotowoltaiczną na Węgrzech
Farma fotowoltaiczna o mocy 16 MW w miejscowości Visonta na Węgrzech. Fot. RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE uruchomił największy park fotowoltaiczny na Węgrzech. Jego moc wynosi 16 MW, a dzięki niemu zainstalowany potencjał PV na Węgrzech zbliżył się do 100 MW.

Farma fotowoltaiczna RWE powstała na obrzeżach Budapesztu, na terenach rekultywowanych po wysypisku śmieci w pobliżu miejscowości Visonta. Przygotowanie tego projektu rozpoczęło się na początku 2013 r., a w ubiegłym tygodniu, po trwających 3 miesiące pracach konstrukcyjnych, największa węgierska farma fotowoltaiczna rozpoczęła pracę.

RWE podaje, że produkcja z farmy fotowoltaiczne koło miejscowości Visonta pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię generowane przez 4 tys. gospodarstw domowych, redukując emisję CO2 o około 24 tys. ton.

REKLAMA
REKLAMA

RWE nie podaje jednak szacunków dotyczących rocznego uzysku energii. Według systemu PV GIS Classic, instalacja o mocy 16 MW, przy optymalnym ustawieniu modułów fotowoltaicznych, może wyprodukować w skali roku w tej lokalizacji około 17,7 GWh energii elektrycznej, przy rocznym nasłonecznieniu na poziomie 1390 kWh/m2.

Potencjał fotowoltaiki zainstalowanej na Węgrzech wyniósł na koniec ubiegłego roku około 80 MW, czyli około 2-krotnie więcej niż obecny potencjał PV w Polsce, ale dużo mniej niż moc systemów fotowoltaicznych pracujących u sąsiadów Węgier – w Słowacji, Rumunii czy Austrii, gdzie na koniec ubiegłego roku zainstalowany potencjał PV wynosił odpowiednio 524 MW, 1223 MW oraz 676 MW.

Niemiecki koncern działa także w polskiej branży OZE, gdzie jednak nie realizuje farm fotowoltaicznych, ale skupia się na sektorze wiatrowym. Mniej więcej w tym samym czasie, w którym RWE oddawał do użytku największą farmę fotowoltaiczną na Węgrzech, w Polsce uruchomił swoją kolejną farmę wiatrową. Więcej na ten temat w artykule: RWE uruchomiło farmę wiatrową w Opalenicy

gramwzielone.pl