REKLAMA
 
REKLAMA

Green Genius podpisał umowę PPA na energię z fotowoltaiki

Green Genius podpisał umowę PPA na energię z fotowoltaiki
fot. YouTube/Green Genius

Spółka Green Genius zawarła umowę PPA z Respect Energy. Przewiduje ona dostawy energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych o mocy 41 MW. 

To kolejny kontrakt PPA wywodzącej się z Litwy spółki Green Genius z europejskim operatorem i sprzedawcą energii odnawialnej Respect Energy. Zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.

Z ujętych w umowie 41 MW mocy 16 MW zostało zakontraktowanych na pięć lat, a pozostałych 25 MW – na 10 lat. W ramach pięcioletniego kontraktu Green Genius dostarczy 18 GWh zielonej energii rocznie. Natomiast 10-letni kontrakt zapewni Respect Energy kolejnych 29 GWh w skali roku. Łącznie pozwoli to na uniknięcie emisji 290 tys. ton CO2 w czasie trwania umowy.

REKLAMA

Kluczowa rola PPA

Obie firmy podkreślają, że w dłuższej perspektywie umowy PPA odgrywają znaczącą rolę w zarządzaniu rynkiem kontraktów terminowych i ograniczają ich ryzyko.

– Dodatkowo przewidujemy, że stabilność europejskich rynków będzie ściśle powiązana z odnawialnymi źródłami energii. Dlatego jesteśmy niezwykle zadowoleni, że udało nam się osiągnąć znaczący kamień milowy w rozwoju OZE we współpracy transgranicznej – mówi Povilas-Emilis Čėsna, Head of Trading and Origination w Green Genius.

To była nasza ostatnia umowa PPA w ramach portfolio projektów w 2023 roku i teraz wchodzimy w fazę ich konstrukcji w Polsce. Teraz zabezpieczamy kolejne działki pod nowe projekty – zapowiada Čėsna.

REKLAMA

Respect Energy zaznacza, że podpisana umowa zwiększy gwarancję stabilnego przepływu energii dla klientów obsługiwanych przez firmę.

– W sytuacji ograniczonej podaży zielonej energii oraz obecnych zawirowań na rynku umowy PPA stanowią jeden z fundamentów, na którym powinniśmy opierać nasze działania zmierzające do budowy zielonej i zeroemisyjnej gospodarki – twierdzi Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy Holding.

Rozwój współpracy

Umowa na 41 MW mocy jest drugim kontraktem PPA między spółkami podpisanym od października 2022 roku. Wówczas firmy ogłosiły zawarcie 10-letniej umowy PPA na 21 MW. W jej ramach Respect Energy odbierze rocznie 25 GWh zielonej energii dla swoich klientów.

Więcej na ten temat w artykule: Zbudowali wielką elektrownię fotowoltaiczną. Teraz kupią energię z innych farm PV.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA