REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron skrócił czas obsługi przyłączenia mikroinstalacji

Tauron skrócił czas obsługi przyłączenia mikroinstalacji
Tauron

Na koniec 2022 roku w sieci należącej do spółki Tauron Dystrybucja przyłączonych było już 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW. Oznacza to przyrost o ponad 105 tys. w całym ubiegłym roku. Największą popularnością inwestycje w mikroinstalacje na obszarze obsługiwanym przez spółkę cieszyły się w województwach śląskim i małopolskim.

Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia, w komentarzu na temat inwestycji prosumenckich, które odnotowuje kierowana przez niego grupa energetyczna, wylicza, że w skali całej Polski na koniec zeszłego roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było już ponad 1,2 mln mikroinstalacji o mocy przekraczającej 9,25 GW. Z tego 30 proc. pracowało w sieci spółki Tauron Dystrybucja.

– To efekt nie tylko programów wsparcia dla prosumentów, ale też rosnącej świadomości ekologicznej i przedsiębiorczości naszych klientów. Cieszę się, że nasi klienci realizują razem z nami Zielony Zwrot Taurona, inwestując w odnawialne źródła energii – mówi Paweł Szczeszek.

REKLAMA

Obsługa zgłoszenia w tydzień

Tauron informuje, że w przypadku mikroinstalacji proces przyłączenia do sieci w większości przypadków odbywa się w uproszczony sposób, na tzw. zgłoszenie. Procedura ta nie wymaga występowania do operatora sieci o warunki przyłączenia. Spółka zaznacza, że najkorzystniejszym dla prosumentów rozwiązaniem jest zgłoszenie mikroinstalacji co najmniej 30 dni przed planowanym jej uruchomieniem.

Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucji, informuje, że średni czas obsługi zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji w kierowanej przez niego firmie dystrybucyjnej w 2022 roku wyniósł 7 dni. I taki czas utrzymuje się również w 2023 roku.

– Uzyskanie tak krótkiego terminu realizacji jest możliwe dzięki uruchomieniu elektronicznego kanału komunikacji dla klientów zgłaszających mikroinstalacje. 80 proc. zgłoszeń obsługiwanych jest poprzez zautomatyzowane i zrobotyzowane procesy – tłumaczy Radosław Pobol.

REKLAMA

Tauron podkreśla, że inaczej wygląda procedura przyłączania instalacji, której moc jest większa niż moc przyłączeniowa dla samego obiektu. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci, a czas realizacji zlecenia się wydłuża. 

Przydomowe magazyny energii

Tauron odnotowuje, że coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się domowe magazyny energii, które przy nowych zasadach rozliczeń pozwalają korzystniej zagospodarować energię wyprodukowaną w mikroinstalacji. Spółka zaznacza, że w tym przypadku ważne jest, aby moc i pojemność magazynu energii były odpowiednio dobrane do mocy samej instalacji.

Zgodnie z rekomendacją Taurona moc magazynu energii elektrycznej powinna być nie większa niż moc zainstalowana mikroinstalacji. Spółka zaznacza, że tak dobrany magazyn może poprawić pracę instalacji w sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna wyłącza się z powodu przekroczeń dopuszczalnego poziomu napięcia.

Zielone inwestycje Taurona

Strategia grupy Tauron zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku ma to być już 3700 MW. Wówczas będzie to około 80 proc. całego miksu wytwórczego Taurona.

Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie grupa ma rozwijać projekty farm fotowoltaicznych, aby do 2025 roku zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku do 1400 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Skrócono czas oczekiwania przyłączenia bo w obecnym systemie rozliczania zwyczajnie się nie opłaca i nie ma zbyt wielu chętnych do instalowania fv. W obecnym systemie nakłady nigdy się nie zwrócą,bo kiedy nadejdzie ten czas to i panele będą do wymiany więc koszty od nowa.

Elektryk nie bredz, ludziom twojego pokroju nigdy nic się nie opłaca. Najlepiej wszystko kubowac od BE za niedługo po 2zl za kwh…

To nie prawda ja czekałem od 03-02-2023 na dokument OSD i dostałem go 23-02-2023 po 20 dniach, ale był źle wypełniony została w nim sumowana moc instalacji i magazynu zgłosiłem to aby poprawili i do dziś nie dostałem dokumentu. Przez Tauron nie zdążyłem złożyć wniosku o dotacje w programie mój prąd 4 bo skończyła się kasa.
Kto za to będzie odpowiadał ?
Porażka

Ja czekam już ponad 2 tygodnie tylko na wymianę licznika. Stary Sącz PW: 17.1

Najpierw niech poprawią napięcie w sieci, by instalacje nie wyłączały się jak jest duże nasłonecznienie , okolice nowego Sącza

,,Elektryk,,…..z ciebie elektryk jak z koziej ……….

Skróci czas przyłączenia. Kawał roboty – wymiana licznika.

tez bym skrocil, szukajac naiwniakow ktorzy zaiwestuja w PV i beda mi oddawali energie za 30%-50% jej warosci, zloty biznes.

Witam 26 Grudnia zainstalowany Falowniki Panele przez Firmę Duneko . 20 luty, Tauron się nie kontaktował w sprawie wymiany licznika na 2 kierunkowy, słońce świeci kredyty splacam, płacąc za prad plus raty kredytu
Pozdr Grzesiek.

To nie prawda, w listopadzie podp6 umowe w Grudniu montaż paneli, w Marcu Falownik zimny , We Wtorek, pojadę Osobiście Z Dokument do Tauron, pozdrawiam Grzesiek.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA