REKLAMA
 
REKLAMA

Raiffeisen sfinansuje projekty fotowoltaiczne spółki z GPW

Raiffeisen sfinansuje projekty fotowoltaiczne spółki z GPW
fot. Photon Energy Group

Grupa Photon Energy pozyskała miliony euro na realizację swoich projektów w Rumunii. To pierwsza umowa finansowania europejskich inwestycji fotowoltaicznych spółki, z których energia sprzedawana jest na zasadach rynkowych.

Grupa Photon Energy podpisała z bankiem Raiffeisen Bank International (RBI) umowę refinansowania projektów PV na kwotę 21,9 mln euro. Zawarta na 5 lat umowa obejmuje portfel farm fotowoltaicznych w Rumunii, których budowa rozpoczęła się w zeszłym roku.

Łączna moc zainstalowana ośmiu rumuńskich elektrowni fotowoltaicznych Photon, które spółka buduje od 2022 roku, wyniesie 31,5 MWp. Instalacje te znajdują się w miejscowościach: Siria (5,7 MWp), Aiud (4,7 MWp), Teius (4,7 MWp), Calafat (6,1 MWp), Sahateni (7,1 MWp) i Faget (3,2 MWp).

REKLAMA

W rumuńskich elektrowniach spółka zastosowała dwustronne monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne zamontowane na jednoosiowych trackerach. Cała energia elektryczna produkowana przez farmy będzie sprzedawana po cenach rynkowych za pośrednictwem OPCOM – rumuńskiego operatora rynku energii elektrycznej i gazu.

Finansowanie projektów

Budowę rumuńskiego portfela własnych elektrowni fotowoltaicznych Photon finansuje ze środków z emisji zielonych euroobligacji. W lutym br. do eksploatacji została oddana farma PV w miejscowości Siria, która jest pierwszą od 2014 roku uruchomioną w Rumunii wielkoskalową elektrownią fotowoltaiczną. Energetyzacja pozostałych farm PV ma nastąpić do końca drugiego kwartału 2023 roku.

Jak informuje Photon Energy, umowa podpisana z austriackim bankiem Raiffeisen jest pierwszą umową finansowania europejskich aktywów fotowoltaicznych spółki sprzedających energię na zasadach rynkowych, czyli poza systemem wsparcia i bez umowy z odbiorcą końcowym. Dotychczas tylko dwie wielkoskalowe elektrownie Photon – w Leeton w Australii, o łącznej mocy zainstalowanej 14,6 MWp – uzyskały tego typu finansowanie.

Podpisanie umowy finansowania potwierdza, że nasz zintegrowany model biznesowy oparty na zdolności do dewelopmentu, budowy, finansowania i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych, a także zarządzania sprzedażą wytworzonej energii elektrycznej został z powodzeniem wdrożony na rynku rumuńskim – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. – Nasza zeszłoroczna decyzja o zaangażowaniu się w budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 31,5 MWp i przyjęcie modelu sprzedaży energii elektrycznej na zasadach rynkowych świadczy o bardzo silnym zaufaniu do rumuńskiego sektora energetycznego, podobnie jak finansowanie tych projektów (bez regresu) zapewnione przez RBI.

Działalność Photon Energy

Grupa Photon Energy rozwija projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 931 MWp w Australii i na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczy także usługi technicznego utrzymania (O&M) dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 380 MWp na całym świecie.

REKLAMA

Swoją działalność Photon prowadzi również w Polsce. W połowie ubiegłego roku spółka informowała o podpisaniu umowy na świadczenie usług O&M dla dwóch farm fotowoltaicznych w naszym kraju o łącznej mocy 48 MWp.

Grupa Photon Energy posiada koncesje – poprzez swoją w pełni zależną spółkę Lerta SA – na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, Rumunii, Serbii, a także na Słowacji i Węgrzech. Lerta jest też trzecim co do wielkości agregatorem usług DSR świadczonych dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) z zakontraktowaną mocą 134 MW na 2023 rok. Poprzez wirtualną elektrownię (VPP) spółka agreguje wytwórców i odbiorców energii o łącznej mocy prawie 300 MW.

Spółka holdingowa Photon Energy Group – Photon Energy N.V. – jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie oraz na wiodącej niemieckiej platformie transakcyjnej XETRA.

Rekordowe wyniki finansowe

Według wstępnych, szacunkowych wyników za rok 2022 Grupa Photon Energy zwiększyła w tym okresie przychody o 159,1 proc. – do rekordowych 94,223 mln euro. EBITDA wzrosła o 151,1 proc. i osiągnęła również rekordowy wynik 24,062 mln euro.

W całym ubiegłym roku zysk netto spółki wyniósł 2,785 mln euro – wobec straty netto na poziomie 6,433 mln euro w 2021 roku.

Spółka prognozuje osiągnięcie w 2023 roku przychodów w wysokości 150 mln euro (+59,2 proc. r/r) i wyniku EBITDA na poziomie 29,0 mln euro (+20,5 proc. r/r).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA