Trackery fotowoltaiczne będą produkowane w Poznaniu

Trackery fotowoltaiczne będą produkowane w Poznaniu
Enea

Rozpoczęcie produkcji systemów nadążnych, czyli tzw. trackerów, zakłada list intencyjny podpisany przez koncern energetyczny Enea i firmę H. Cegielski-Poznań. Trackery fotowoltaiczne z Poznania mają być wykorzystywane m.in. w instalacjach realizowanych zgodnie z koncepcją agrofotowoltaiki. 

Enea i H. Cegielski-Poznań (HCP) chcą wspólnie produkować ruchome konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które dzięki podążaniu za położeniem słońca mają optymalizować produkcję energii z PV. Projekt trackera fotowoltaicznego miała prowadzić do tej pory Enea Serwis.

Przy siedzibie tej spółki powstała prototypowa instalacja złożona z dwóch modułów i jak zapewnia Enea, pierwsze wyniki testów wskazują na odpowiednią efektywność instalacji bazującej na dwuosiowych trackerach.

REKLAMA

Prototypowa instalacja nadążna Enei Serwis ma być wyposażona w automatyczny system bezpieczeństwa, który odpowiednio układa panele w przypadku wystąpienia bardzo silnych wiatrów. Jest oparta na konstrukcji, którą można wbijać w grunt lub przykręcać do fundamentów.

Firma wskazuje, że w czerwcu instalacja fotowoltaiczna na trackerach jest w stanie wykorzystać wczesne wschody słońca, produkując do godz. 8 rano nawet sześć razy więcej energii niż instalacja PV wykonana na konstrukcji statycznej.

 

tracker fotowoltaiczny Enea
Tracker fotowoltaiczny. Fot. Enea

Jak podkreśla Enea, systemy fotowoltaiczne na trackerach notują większą produkcję prądu w szczytach jego poboru, czyli w godzinach porannych i późno popołudniowych.

Jedną z istotnych cech opracowanego trackera ma być jego skalowalność. Rozwiązanie zostało opracowane z myślą o zastosowaniu w wielkopowierzchniowych farmach PV, jednak dzięki modułowej konstrukcji będzie mogło być wykorzystywane na o wiele mniejszą skalę – np. w instalacjach powstających na terenie zakładów przemysłowych, a także gospodarstw rolnych, gdzie tracker będzie elementem agrofotowoltaiki.

 

REKLAMA

tracker fotowoltaiczny Enea
Tracker fotowoltaiczny. Fot. Enea

Tracker dla agrofotowoltaiki

Potencjał instalacji nadążnej jest bardzo duży. Poza standardowymi zastosowaniami chcemy zainteresować naszym produktem rolników i przedsiębiorstwa rolne. W Polsce tzw. agrofotowoltaika ma ogromny potencjał, który chcemy zagospodarować. Nasza instalacja to umożliwia, gdyż dzięki funkcji pozwalającej na zmianę położenia paneli możliwe staje się prowadzenie produkcji rolnej pod instalacją fotowoltaiczną. Zastosowań i możliwości jest wiele – chcemy je zbadać w kolejnych miesiącach we współpracy z partnerem rolnym i wybudować na bazie naszej instalacji testową, prototypową farmę agrofotowoltaiczną, tak aby na przykładzie móc pokazać zalety nowej technologii – komentuje Sławomir Szczot, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Enei Serwis.

List intencyjny, który został podpisany wczoraj w Poznaniu, zakłada ponadto współpracę w zakresie produkcji tradycyjnych konstrukcji fotowoltaicznych, a także montaż elektrowni fotowoltaicznej na terenie poznańskich zakładów H. Cegielski-Poznań.

Oprócz tego poznańskie firmy zamierzają wykorzystać potencjał nieruchomości należących do H. Cegielski-Poznań do budowy instalacji PV. W ten sposób HCP zwiększałby autokonsumpcję produkowanej energii, uniezależniając się częściowo od poboru energii z sieci. Pozwoliłoby to na obniżenie kosztów działalności firmy, a także wypełnienie coraz częściej oczekiwanych ze strony kontrahentów warunków umów dotyczących kryteriów ESG (Environmental, Social and Corporate Governance).

– Specjalizujemy się w produkcji skomplikowanych konstrukcji stalowych dla wielu branż, w tym offshore i energetyki. Zakłady H. Cegielski-Poznań SA, będące miejscem udanych wdrożeń wielu fantastycznych rozwiązań technicznych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, to doskonały wybór Grupy Enea na ulokowanie innowacyjnego projektu konstrukcyjnego. Ponadto we współpracy z Grupą Enea upatrujemy szans na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie kosztów produkcji przemysłowej dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł fotowoltaicznych – komentuje Krzysztof Zalewski, prezes zarządu H. Cegielski-Poznań.

Kilkaset megawatów w projektach fotowoltaicznych

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w grupie Enea pozostaje bardzo skromny, jednak koncern podkreśla, że jest w trakcie przygotowania sporego portfela projektów PV. Obecnie Enea ma realizować projekty typu greenfield z wydanymi warunkami przyłączenia o łącznej mocy 525 MW. Ponadto spółki celowe Enei prowadzą kolejne projekty na dodatkowe kilkaset megawatów.

Jak zapewnia Paweł Majewski, prezes zarządu Enea SA, w przyszłym roku kierowana przez niego firma będzie mieć projekty o mocy 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę.

– To ogromny projekt inwestycyjny, który zakłada wykorzystanie posiadanych przez grupę kompetencji w zakresie budowy farm fotowoltaicznych. Jestem przekonany, że współpraca z H. Cegielski-Poznań SA rozwinie się i pozwoli wykorzystać potencjał jednej z najbardziej zasłużonych polskich firm produkcyjnych, która wywarła duży wpływ nie tylko na historię rozwoju polskiego przemysłu, ale także na historię Polski – komentuje Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.