REKLAMA
 
REKLAMA

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne. Nowy ranking

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne. Nowy ranking
AikoSolar

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Aiko Solar kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje pierwsze miejsce wśród najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, które są dostępne w sprzedaży. Swoją pozycję w czołówce wzmocnił amerykański SunPower.

Serwis TaiyangNews zaktualizował listę najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, które są dostępne w sprzedaży. W najnowszej, sierpniowej edycji rankingu podium pozostaje bez zmian, choć utrzymujący trzecie miejsce amerykański SunPower wzmocnił swoją pozycję nowym modułem o wyższej sprawności.

Aiko – szósty miesiąc z rzędu nr 1

W przypadku Aiko Solar o zdobyciu roli lidera rankingu TaiyangNews po raz pierwszy informowaliśmy w kwietniu tego roku, kiedy to chiński producent w rankingu marcowym zdeklasował konkurencję swoim modułem AIKO-A-MAH72Mw o mocy 610 Wp. W maju pozycja lidera pozostała niezachwiana i nadal należała do chińskiego producenta. W tym samym miesiącu Aiko informowało o wyprodukowaniu modułu z tej samej serii, lecz o wyższej mocy 620 Wp. Odzwierciedlenie tego postępu zobaczyliśmy w czerwcowej aktualizacji rankingu, w której Aiko utrzymał pozycję lidera z nowym modułem. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu i sierpniu.

REKLAMA

Przypomnijmy, że najwydajniejszy moduł AikoSolar o mocy 620 Wp ma sprawność wynoszącą aż 24 proc. Wymiary panelu ważącego 28,2 kg to 2278 x 1134 x 35 mm. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,69 V, prądu zwarciowego (Isc) jest równa 14,16 A, a współczynnik temperaturowy mocy ma wartość -0,29 proc./st. C. Panel został wykonany na bazie ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm z wykorzystaniem technologii ABC (All Back Contact).

Maxeon osiąga 23 proc. sprawności

Drugie miejsce w rankingu niezmiennie od maja tego roku zajmuje moduł Longi LR5-72HTH-600M z serii Hi-MO 6 o mocy 600 W i sprawności 23,2 proc. Został wybudowany z wykorzystaniem ogniw o tych samych wymiarach co Aiko, które również wykonano w technologii Back Contact.

Poruszenie na podium w tym miesiącu wywołał SunPower (Maxeon). Od kilku miesięcy pozycję na podium producentowi zapewniał moduł fotowoltaiczny Maxeon 6 o mocy 440 W i sprawności 23 proc.

W sierpniu SunPower utrzymał 3. pozycję, kwalifikując do rankingu moduł fotowoltaiczny Maxeon 6 o mocy 445 W i sprawności 23 proc. Główne parametry modułu pozostają bez zmian, jego wymiary wynoszą 1032 x 1872 x 40 mm, a masa sięga 21,8 kg. Wartość współczynnika temperaturowego mocy wynosi -0,29 proc./st. C. Moduł dostępny jest ze zintegrowanym mikroinwerterem Enphase, zatem konwersja prądu stałego (DC) na przemienny (AC) odbywa się już na poziomie połaci dachowej bez potrzeby instalowania dodatkowego inwertera.

Maxeon 6 objęty jest rekordową 40-letnią gwarancją produktową oraz 40-letnim okresem gwarancji na wydajność, która to po 4 dekadach ma wciąż wynosić przynajmniej 88,25 proc. wartości początkowej. Mikroinwerter Enphase ma 25-letni okres gwarancji produktowej.

REKLAMA

Reszta stawki stabilnie

Poza podium analitycy TaiyangNews w sierpniu nie odnotowali większych przetasowań. Należy się jednak spodziewać, że wraz z rozwijającą się technologią ogniw fotowoltaicznych liczba modułów, których sprawność nie przekracza 22 proc., w rankingu będzie stopniowo się zmniejszać. Obecnie na 49 pozycji w rankingu TaiyangNews niemal połowa (22 pozycje) to moduły o sprawności poniżej 22 proc.

Ostatnią pozycję w sierpniowym zestawieniu zajmuje moduł CEC6-72-555MDHV, którego moc wynosi aż 555 W, lecz sprawność jest równa jedynie 21,5 proc. co jest wynikiem dużo niższym od konkurencji. Ten moduł został wykonany na bazie 144 ogniw PERC o wymiarach 182 x 182 mm. Wymiary urządzenia wynoszą 2279 x 1134 x 35 mm przy masie 28,3 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) to 50,26 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 13,72 A, a współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,34 proc./st. C.

 

ranking paneli fotowoltaicznych
Ranking najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych (stan na sierpień 2023 r.). Źródło: Taiyangnews

Aiko zdoła utrzymać pozycję lidera?

W zeszłym miesiącu informowaliśmy o tym, że pozycja AikoSolar jako lidera rankingu może być zagrożona z uwagi na zapowiadany przez SunPower nowy moduł fotowoltaiczny Maxeon 7 o rekordowej sprawności 24,7 proc. W

Wciąż jednak na oficjalnej stronie Maxeon brakuje karty katalogowej nowego modułu, a jest to jeden z warunków koniecznych, aby dany moduł mógł się pojawić w zestawieniu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Taki ranking to ciekawostka. To tak jakby zrobić ranking, który samochód ma najwięcej koni mechanicznych (ciekawostka) zamiast który przejedzie najwięcej kilometrów na każdy litr benzyny (użyteczne info).

Przecież wydajność to nie ciekawostka, tylko konkret: ile produkuje watów z jednego metra kwadratowego powierzchni panela.

Faktycznie ten ranking to tylko ciekawostka, bo nie stanowi to o jakości wykonania. Może osiągnął tyle w ich warunkach lub na papierze, ale na dachu może jeszcze mniej osiągać

@Edd: sprawność jest parametrem (czyli konkret) zgadza się, tyle że dla Kowalskiego mało praktyczny. Dużo bardziej użytecznym byłby ranking uzysku energii dla danego panela/producenta – a jeszcze lepie uzysku w okresie życia panela. Bo co mi po tym że panel ma 25% sprawności gdy np. ma niski uzysk przy słabym nasłonecznieniu albo przy wysokich temperaturach. Wyścig na procenty i W/m^2 jest ciekawostką bo pokazuje postęp technologiczny – natomiast dla użytkownika liczą się kWh, które panel wyprodukuje w warunkach rzeczywistych, szkoda że takich rankingów się nie robi.

Jest taki parametr wymieniony w ostatnim zdaniu „współczynnik temperaturowy mocy”. Czy tonie nim najlepiej się kierować, zwłaszcza gdy muszę zainstalować panele na dachu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA