REKLAMA
 
REKLAMA

Przetasowania w rankingu najwydajniejszych modułów

Przetasowania w rankingu najwydajniejszych modułów
fot. Aiko Solar

Marcowy ranking zestawiający najwydajniejsze dostępne komercyjnie moduły fotowoltaiczne wyłonił nowego zwycięzcę. Różnica między pierwszym a drugim miejscem pod względem sprawności wynosi niemal 1 proc.

Od początku 2022 roku portal TaiyangNews co miesiąc aktualizuje ranking najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych dostępnych na rynku. Ocenie podlegają głównie moc i sprawność modułów.

Co ważne, aby produkt w ogóle znalazł się na liście TaiyangNews, jego sprawność musi przekraczać 21,5 proc. Gdy dwa komponenty mają taką samą sprawność, zwycięzcą jest moduł o większej mocy. Jeżeli dwa moduły mają taką samą i moc, i sprawność, wymienia się je w kolejności alfabetycznej.

REKLAMA

O dostępności komercyjnej modułu świadczy m.in. zamieszczenie kompletnej karty charakterystyki produktu na oficjalnej stronie producenta (OEM).

Chiński rekord sprawności

Pozostająca przez dwa miesiące w niezmienionym składzie trójka najlepszych modułów fotowoltaicznych musiała w marcu ustąpić produktowi chińskiego producenta Aiko Solar. Wprowadził on do sprzedaży komercyjnej serię ABC White Hole. Najmocniejszy przedstawiciel serii N-Type ABC White Hole – AIKO-A-MAH72Mw – ma moc 610 W i rekordową sprawność aż 23,6 proc. Wynik ten został potwierdzony przez jednostkę certyfikującą TÜV.

Najlepszy moduł jest zbudowany ze 144 ogniw fotowoltaicznych typu N, o wymiarach 182 x 182 mm, wykonanych w technologii nazwanej przez producenta ABC (prawdopodobnie skrót od All Back Contact). Wiemy, że są to ogniwa pozbawione na frontowej stronie ścieżek przewodzących ładunek, co ma się przekładać na zwiększenie powierzchni aktywnej absorbcji promieniowania słonecznego oraz wysoką sprawność.

Z danych producenta wynika, że dostępne są również mniejsze moce, począwszy od 590 W (typoszereg 590–610 W). Współczynnik temperaturowy mocy dla serii Aiko ABC White Hole wynosi -0,29 proc./st. C.

Aiko daje na te produkty 15 lat gwarancji produktowej oraz 30 lat gwarancji na liniową wydajność pracy modułu.

Maxeon i Longi nadal mocni

Na liście najlepszych modułów dostępnych komercyjnie od kilku miesięcy niezmiennie w czołówce utrzymują się moduły Longi i Maxeon, które zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Model Longi – LR7-72HTH-590M z serii Hi-MO 6 – charakteryzuje się mocą 590 W i sprawnością 22,8 proc. Został wykonany na bazie ogniw krzemowych o wymiarach 182 x 182 mm, z wykorzystaniem zastrzeżonej przez Longi technologii HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Polega ona na zastosowaniu konstrukcji ogniwa bez szyn przewodzących z przodu (są ukryte z tyłu), co – podobnie jak w przypadku modułu Aiko – przekłada się na większą powierzchnię zdolną do pochłaniania promieniowania.

Taką samą sprawność odnotował trzeci na liście moduł SunPower Maxeon 6, który jednak ma mniejszą moc – 440 W. Dlatego też zgodnie z zasadami znalazł się na podium za produktem Longi. Amerykański moduł ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. Na uwagę zasługuje wysoka gęstość mocy – na poziomie 229 W/m2 – oraz 40-letnia gwarancja na produkt i wydajność jego pracy. Po 40 latach wydajność ma wynosić aż 88,25 proc. wartości początkowej.

Warto podkreślić, że różnica w sprawności pomiędzy modułami Aiko a Longi/SunPower wyniosła aż 0,8 proc., co jest wynikiem bardzo dobrym.

REKLAMA

Zacięta walka o pierwszą dziesiątkę

Bardzo ciekawie wygląda też walka o kolejne miejsca za podium. Wszystkie moduły do 10. pozycji w rankingu charakteryzują się sprawnością powyżej 22 proc.

Na czwartym miejscu znalazł się moduł chińskiego producenta Jinko z serii Tiger Neo. Konkretnie jest to model JKM585N-72HL4-V o mocy 585 W i sprawności 22,65 proc.

Następnie wyróżnione zostały chińskie moduły Huasun i Jolywood, które zajęły ex aequo piąte miejsce. Pierwszy z nich charakteryzuje się największą mocą wyjściową spośród wszystkich modułów ujętych w rankingu – równą 700 W. Moduł Jolywood natomiast ma moc 440 W. Oba mają taką sprawność 22,53 proc., jednak Huasun z uwagi na wyższą moc został umieszczony na liście wyżej względem Jolywood.

Siódme miejsce zajął moduł CS6R-440H-AG firmy Canadian Solar. Jego moc to 440 W, a sprawność 22,5 proc. Pierwszą dziesiątkę zamykają trzy moduły o sprawności 22,4 proc. producentów Astroenergy, JA Solar oraz TW Solar. Moce poszczególnych modułów wynoszą kolejno: 625, 625 i 430 W.

W drugiej dziesiątce rankingu znalazły się moduły, których sprawność nie spada poniżej 21,7 proc. Wśród najbardziej znanych producentów należy wymieć moduły norweskiego REC, koreańskiej marki Q Cells, chińskiej Triny oraz szwajcarskiego producenta Meyer Burger.

Możliwe kolejne zmiany na podium

Warto dodać, że w marcowym rankingu portalu TaiyangNews zabrakło m.in. modułu Risen Energy z serii Hyper-ion. Chiński producent poinformował niedawno, że flagowiec z tej serii ma moc nawet 741,456 W oraz osiąga sprawność aż 23,89 proc., co stanowi wynik lepszy niż obecnie ustanowiony przez Aiko.

Najmocniejszy moduł Risen Energy został wykonany na bazie ogniw HJT. Producent deklaruje, że jego wydajność po 30 latach ma wynosić nawet 90 proc. Hyper-ion najprawdopodobniej nie znalazł się w tym miesiącu na liście TaiyangNews z uwagi na brak komercyjnej dostępności, co jest warunkiem niezbędnym, aby wejść do rankingu.

Kolejnym kandydatem, który w niedalekiej przyszłości może ubiegać się o miejsce na podium, jest moduł chińskiego producent JinkoSolar z drugiej odsłony serii Tiger Neo. Panel ma moc 635 W, a jego sprawność, jak podaje JinkoSolar, wynosi 23,23 proc. Druga generacja serii Tiger Neo wykorzystuje ogniwa TOPCon typu N o wymiarach 182 x 182 mm.

Warto dodać, że wskazany moduł Jinko ma się charakteryzować współczynnikiem temperaturowym mocy na poziomie -0,29 proc./st. C, co stanowi wartość identyczną z modułem Aiko, który w marcowym rankingu został uznany za najlepszy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA