REKLAMA
 
REKLAMA

Największy producent paneli zwiększył sprzedaż o połowę

Największy producent paneli zwiększył sprzedaż o połowę
Fot. Longi

Chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Longi pochwalił się sporym wzrostem sprzedaży. W ubiegłym roku był liderem globalnego rynku fotowoltaicznego pod względem mocy sprzedanych modułów PV.

Longi to producent realizujący etapy produkcji modułów fotowoltaicznych od wytwarzania bloków krzemowych po płytki, ogniwa i finalny produkt, jakim jest moduł PV.

W pierwszej połowie 2023 r. koncern sprzedał panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 26,64 GW, z czego sprzedaż zrealizowana w ramach grupy wyniosła 0,15 GW. W pierwszej połowie zeszłego roku chińska firma odnotowała niższą sprzedaż modułów, wynoszącą 18,02 GW. Z kolei w pierwszej połowie 2021 r. sprzedała moduły o mocy 17,01 GW.

REKLAMA

Longi w pierwszej połowie br. zwiększył dostawy monokrystalicznych płytek krzemowych o 31 proc. r/r – do poziomu 52,05 GW. W tym czasie sprzedał ponadto monokrystaliczne ogniwa krzemowe o mocy 31,5 GW, z czego 3,28 GW trafiło do zewnętrznych kontrahentów.

Ponad miliard dolarów zysku

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w pierwszej połowie 2023 r. firma Longi osiągnęła planowany dochód w wysokości 64,65 mld RMB (8,87 mld dolarów). Stanowi to roczny wzrost o 28,36 proc. Wzrósł także zysk netto o 41,63 proc. do ponad 9 mld RMB (1,26 mld dolarów).

W zwiększeniu zdolności operacyjnych producenta pomogło uruchomienie fabryk bloków krzemu umożliwiających wytworzenie ogniw o mocy 56 GW w skali roku. Zbudował on także fabrykę ogniw o rocznej zdolności produkcyjnej 3,35 GW w Wietnamie. Na poprawę wyników Longi wpływają również spółki zależne Xixian Solar i Taizhou Solar, które zajmują się produkcją ogniw fotowoltaicznych (mają odpowiednio 29 GW i 4 GW rocznych zdolności produkcyjnych).

REKLAMA

Longi podaje, że oprócz uruchamiania nowych fabryk w Chinach planuje zwiększyć moc produkcyjną bloków krzemu w Malezji do końca tego roku o 6,6 GW. Tylko w sierpniu w Azji Południowo-Wschodniej producent zwiększył zdolności produkcyjne modułów fotowoltaicznych o 2,8 GW.

Na koniec 2022 r. łączne moce produkcyjne Longi w zakresie płytek, ogniw i modułów fotowoltaicznych osiągnęły odpowiednio 133 GW, 50 GW i 85 GW. Do końca 2023 r. chiński koncern zamierza zwiększyć tę moc do 190 GW, 110 GW i 130 GW.

Od 2012 do 2022 r. Longi dostarczył panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 290 GW, co pozwoliło wygenerować ponad 114 TWh czystej energii elektrycznej.

Lider sprzedaży w 2022

W 2022 r. Longi okazał się globalnym liderem, jeśli chodzi o sprzedaż modułów fotowoltaicznych. Według danych firmy EnergyTrend chiński producent w ubiegłym roku sprzedał panele o mocy 45-47 GW. Druga w rankingu Trina Solar odnotowała sprzedaż wynoszącą 43 GW, a trzeci Jinko Solar miał sprzedać moduły o mocy 42-43 GW.

Longi był liderem w sprzedaży paneli fotowoltaicznych w 2022 r. również w rankingu przygotowanym przez InfoLink Consulting. Analitycy tej firmy odnotowali jednak, że ubiegłoroczny wzrost sprzedaży Longi Solar, który wyniósł 26 proc., był najniższy z czołowej czwórki największych producentów paneli PV. Drugi w rankingu JinkoSolar miał zwiększyć ubiegłoroczną sprzedaż aż o 109 proc. r/r., trzecia Trina Solar zwiększyła sprzedaż o 74 proc.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A że w niektórych krajach EU banki nie finansują instalacji na modułach pierwszej trójki z powodu wykorzystywania przez nich pracy przymusowej nic nie piszecie?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA