ML System pozyskał dotację na fotowoltaiczne szyby do aut

ML System pozyskał dotację na fotowoltaiczne szyby do aut
ML System

Polski producent paneli fotowoltaicznych ML System oraz firma Pilkington Automotive Poland zrealizują projekt „QDriveinnowacyjne szkło aktywne dla branży automotive”, na który dofinansowanie przyznało właśnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W lipcu bieżącego roku ML System podpisał z Pilkington Automotive Poland umowę współpracy dotyczącą wspólnego wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej. Partner jest wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów.

Współpraca między firmami dotyczy również wymiany wiedzy z obszaru szyb powłokowych i funkcyjnych oraz innych procesów towarzyszących, np. sposobu grzania czy lutowania elektrod w szybach samochodowych. Strony zobowiązały się ponadto do wspólnego pozyskania finansowania zewnętrznego.

REKLAMA

Teraz ML System informuje o pozyskaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotacji na ten projekt. Jego planowana wartość wynosi 19,4 mln zł, a udzielone przez NCBiR dofinansowanie to kwota 12,2 mln zł.

– W wyniku wspólnych prac R&D zaoferujemy szyby samochodowe, umożliwiające konwersję światła słonecznego na energię elektryczną, poprawiające przy tym izolację termiczną i energetyczną pojazdów. Będzie to możliwe dzięki połączeniu unikalnego know-how ML System w zakresie implementacji technologii kropki kwantowej, z bogatym doświadczeniem Pilkington Automotive Poland w produkcji szyb samochodowych, w tym procesie nadawania im kształtu – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

– Ten projekt badawczy jest dobrym uzupełnieniem naszych działań w obszarze zastosowania szkła powlekanego w przemyśle motoryzacyjnym. Tym bardziej, że dotyczy coraz dynamicznej rozwijającego się w Europie rynku pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Jest to również doskonały przykład celowej projektowo współpracy dużej firmy należącej do międzynarodowej korporacji i średniej firmy z polskim kapitałem, pokazujący możliwości technologicznego i organizacyjnego uzupełniania się – dodaje Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym mieszczących się w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m kw. ML System na koniec ubiegłego roku zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 13 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku spółka wypracowała ona 88,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, zysk EBITDA wyniósł 17,6 mln zł, a zysk netto sięgnął 9 mln zł. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 34 proc., 57 proc. oraz 238 proc.

Pilkington Automotive Poland jest częścią koncernu NSG Group – jednego z największych na świecie producentów szkła i produktów szklanych. Obecnie spółka zatrudnia ponad 2,2 tys. osób. Zakłady polskiego oddziału firmy, o łącznej powierzchni 140 tys. m2, znajdują się w Chmielowie i Sandomierzu. Mają one roczną zdolność produkcyjną na poziomie 9 mln różnego rodzaju szyb samochodowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.