ZE PAK szykuje wielką farmę fotowoltaiczną

ZE PAK szykuje wielką farmę fotowoltaiczną
ZE PAK

Grupa energetyczna należąca do Zygmunta Solorza przygotowuje projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej. Instalacja ma współpracować z planowanym przez ZE PAK blokiem gazowo-parowym.

Grupa ZE PAK w drugim kwartale 2023 r. miała 305,6 mln zł przychodów – w porównaniu do 960,1 mln zł odnotowanych rok wcześniej. Mimo tak wyraźnego spadku przychodów spółka odnotowała duży wzrost kwartalnego zysku netto. Wyniósł on aż 221,1 mln zł, podczas gdy zysk w analogicznym okresie zeszłego roku osiągnął poziom 49,1 mln zł.

W całym pierwszym półroczu 2023 r. ZE PAK miał 1,46 mld zł przychodów oraz 153 mln zł straty netto.

REKLAMA

Spółka odnotowuje w komentarzu do wyników finansowych, że w pierwszym półroczu zmniejszyła wytwarzanie energii z węgla o 53,2 proc., a jednocześnie zwiększyła produkcję energii netto ze źródeł odnawialnych o 30,4 proc. Ma to być głównie zasługa działalności bloków biomasowych w elektrowni Konin.

Główne aktywa wytwórcze z obszaru OZE w grupie ZE PAK to wspomniane dwa bloki biomasowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło o łącznej mocy 110 MW, zlokalizowane w elektrowni Konin, farma fotowoltaiczna o mocy 70 MW w Brudzewie oraz pierwsze farmy wiatrowe, które wchodzą obecnie w fazę eksploatacji.

ZE PAK buduje farmy wiatrowe

W tym roku ZE PAK przygotowuje we współpracy z Grupą Cyfrowego Polsatu kolejne inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Obecnie grupa energetyczna ma rozwijać sześć projektów wiatrowych o łącznej przewidywanej mocy około 270 MW. Są to farmy wiatrowe w: Miłosławiu (9,6 MW), Kazimierzu Biskupim (17,5 MW), Przyrowie (50,4 MW), Człuchowie (72,6 MW), Drzeżewie (138,6 MW) oraz w Dobrej (7,8 MW).

Realizacja farm wiatrowych w Kazimierzu Biskupim oraz w Miłosławiu ma być już w finalnej fazie wdrożenia. Został wykonany rozruch techniczny i obie farmy rozpoczęły już produkcję energii elektrycznej. Zakończenie prac nad projektami farm w Człuchowie oraz w Przyrowie planowane jest odpowiednio na drugi i trzeci kwartał 2024 r., a projekty Drzeżewo i Dobra mają być gotowe w 2025 r.

ZE PAK prowadzi jednocześnie dwa projekty fotowoltaiczne o łącznej przewidywanej mocy około 260 MW. Pierwszy to rozbudowa o 12,4 MW produkującej już energię elektryczną farmy fotowoltaicznej w Brudzewie. Dla rozbudowy tej uzyskano już niezbędne pozwolenia do rozpoczęcia eksploatacji, trwa pozyskanie ostatecznego pozwolenia na użytkowanie (FON) i farma we wrześniu 2023 r. rozpoczęła produkcję energii.

REKLAMA

Ogromna farma fotowoltaiczna Przykona

Druga inwestycja fotowoltaiczna ZE PAK to projekt Przykona o mocy 258 MW. Spółka podaje w najnowszym raporcie finansowym, że projekt Przykona obecnie jest na etapie pozyskiwania kompletu pozwoleń na budowę, a planowane zakończenie budowy farmy i produkcja energii to pierwszy kwartał 2026 r.

Wówczas może to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Obecnie największa w kraju jest farma fotowoltaiczna w Zwartowie na Pomorzu (204 MW), a drugie miejsce zajmuje zlokalizowana również na terenie gminy Przykona farma fotowoltaiczna o mocy 200 MW, która należy do portugalskiej grupy EDPR.

Łączna moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych w grupie ZE PAK w 2026 r. ma przekraczać 340 MW.

Gaz w połączeniu z fotowoltaiką

W obszarze wytwarzania energii Grupa ZE PAK przygotowuje się również do budowy bloku gazowo-parowego o mocy do 600 MWe na terenie byłej Elektrowni Adamów, gdzie oczyszczono teren po starej elektrowni i przygotowano go pod budowę nowej jednostki gazowo-parowej.

Przed rokiem ZE PAK zebrał oferty umów budowlanych i serwisowych, których zawarcie miało nastąpić w minionym kwartale. Obecnie trwa pozyskanie kompletu zgód administracyjnych potrzebnych do rozpoczęcia budowy. W 2022 r. jednostka wygrała aukcję rynku mocy, oferując 493 MW dyspozycyjności na okres 17 lat od 2026 r.

Praca bloku gazowo-parowego zostanie dostosowana do współpracy z farmą fotowoltaiczną Przykona. ZE PAK informuje, że współpraca obu jednostek zostanie zaplanowana tak, aby nigdy nie przekroczyć całkowitej mocy wyjściowej na poziomie 600 MWe.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.