REKLAMA
 
REKLAMA

Koreańczycy kupili udziały w firmie zajmującej się recyklingiem PV

Koreańczycy kupili udziały w firmie zajmującej się recyklingiem PV
fot. Flaxres

Drezdeńska firma Flaxres opracowała proces recyklingu modułów fotowoltaicznych. Ma on być bardziej opłacalny i ekologiczny niż metody stosowane dotychczas. Teraz niemiecka spółka poinformowała o pozyskaniu strategicznego partnera z Korei Południowej.

Należąca do Grupy Econnext spółka Flaxres na swojej stronie internetowej podała, że wiodąca koreańska korporacja wykupiła mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Pozyskanie koreańskiego partnera ma pomóc Niemcom w wejściu na znaczące rynki pozaeuropejskie. Choć Flaxres nie ujawnił nazwy nowego udziałowca, to portal PV Magazine podaje – powołując się na rejestr handlowy – że jest to południowokoreański Hyundai.

Wartości transakcji również nie podano, Flaxres wspomina jedynie o trzycyfrowej liczbie wyrażonej w milionach.

REKLAMA

Recykling paneli PV

Flaxres, a także jej macierzystą spółkę Flaxtec, założyli Michael Rudolf Heuschkel i Harald Gros. Od połowy 2016 r. pracują oni nad rozwiązaniami w zakresie recyklingu modułów fotowoltaicznych. Technologia opracowana i opatentowana przez Flaxres bazuje na krótkotrwałym ogrzewaniu paneli w wysokiej temperaturze za pomocą lamp błyskowych. Jak zapewniają twórcy, jest to metoda znacznie bardziej przyjazna dla środowiska, a ponadto bardziej opłacalna i dużo szybsza niż konwencjonalne procesy. Te zwykle bazują na mechanicznym rozdrabnianiu lub termicznym recyklingu (pirolizie) paneli.

Ponadto technologia Flaxres ma prowadzić do czystego rozdzielenia wszystkich materiałów kompozytowych, których jakość pozwala na ponowne ich wykorzystanie w produkcji komponentów PV.

REKLAMA

Spółka podkreśla, że jej rozwiązanie jest odpowiedzią na jedno z najpilniejszych wyzwań stojących przed sektorem energii odnawialnej w nadchodzących latach. Wiele modułów fotowoltaicznych zbliża się bowiem do końca okresu żywotności. W samych Niemczech według prognoz w 2030 r. będzie około 400 tys. ton takich odpadów. 

Jak informuje Flaxres, spółce udało się pomyślnie przetestować swój proces i obecnie współpracuje ona z renomowanymi firmami z branży recyklingu. Pozyskanie koreańskiego partnera ma ułatwić rozszerzenie działalności na skalę międzynarodową i rozpowszechnienie opatentowanej technologii.

Technologia opracowana przez założycieli Flaxtec i Flaxres jest przełomowa i wreszcie oferuje sposób na recykling modułów fotowoltaicznych w sposób przyjazny dla środowiska i wydajny. Razem z naszym koreańskim partnerem możemy znacznie szybciej i lepiej rozwijać rynki międzynarodowe, przyczyniając się w ten sposób do rozwiązania jednego z głównych problemów dotyczących odnawialnych źródeł energii – skomentował Michael Schneider, współzałożyciel i dyrektor generalny Econnext.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA