REKLAMA
 
REKLAMA

RWE zbuduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie

RWE zbuduje jedną z największych farm fotowoltaicznych w Europie
fot. RWE

Niemiecki koncern RWE i grecki PPC wspólnie rozwijają wielkoskalową fotowoltaikę w Grecji. Niemcy poinformowali o podjęciu decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy ogromnej farmy solarnej w tym kraju.

Wspólne projekty solarne RWE i PPC w Grecji po wybudowaniu planowanej farmy fotowoltaicznej osiągną moc prawie 1 GW. Firmy prowadzą inwestycje w tym kraju za pośrednictwem swojej spółki joint venture Meton Energy.

Podjęta ostatnio decyzja inwestycyjna dotyczy projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 450 MWp/432 MWac. Ta ogromna elektrownia fotowoltaiczna powstanie w zachodniej Macedonii. Jej budowa ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, a oddanie instalacji do użytku zaplanowano na koniec 2025 r.

REKLAMA

Jak podaje RWE, łączny koszt inwestycji wyniesie 255,4 mln euro. Część z tych środków – 127,7 mln euro – zostanie zapewniona w ramach unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF). Kolejne 76,6 mln euro pochodzić będzie z komercyjnego kredytu, natomiast 51,1 mln euro deweloperzy pokryją ze środków własnych.

Projekt PV Amynteo

Niemiecki koncern informuje, że wspólnie z PPC już buduje w Grecji osiem elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 490 MWp/434 MWac, które mają być podłączone do sieci jeszcze w tym roku.

Wszystkie te farmy wraz z nową elektrownią PV, co do której podjęto właśnie decyzję inwestycyjną, realizowane są w ramach projektu Amynteo o łącznej mocy 940 MWp (870 MWac). Powstaje on w dwóch etapach: Amynteo Clusters I i II (elektrownie już w budowie) oraz Amynteo Cluster III (farma PV, której budowa rozpocznie się w najbliższych miesiącach).

W ciągu jednego roku spółka joint venture z powodzeniem opracowała i podjęła decyzje inwestycyjne dotyczące wszystkich trzech klastrów z portfela Amynteo o łącznej mocy 940 MWp i zamierza podłączyć do sieci 490 MWp już w tym roku. To wielkie osiągnięcie jest wynikiem doskonałej współpracy między zespołami zaangażowanymi w RWE i PPC –  mówi Costas Papamantellos, CEO RWE Renewables Hellas i CEO Meton Energy.

Nowa farma fotowoltaiczna (450 MWp/432 MWac) otrzyma nazwę Orycheio Dei Amynteo. Powstanie na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Amynteo.

REKLAMA

We współpracy z PPC Renewables przyspieszamy transformację energetyczną w Grecji. Prace budowlane przy naszych pierwszych ośmiu farmach fotowoltaicznymi są już w toku. Podejmując najnowszą decyzję inwestycyjną, przygotowaliśmy grunt pod budowę dodatkowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 450 MW – największego projektu solarnego RWE w budowie. Podkreśla to nasze silne zaangażowanie na rynku greckim, który ma już prawie 1 GW mocy słonecznej w budowie i projekty solarne o podobnej skali w fazie rozwoju – mówi Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia.

Spółka projektowa Meton Energy podpisała także 10-letnie umowy zakupu energii elektrycznej (PPA) z PPC oraz RWE Supply & Trading. Przewidują one zakup energii elektrycznej wytwarzanej przez nową farmę PV Orycheio Dei Amynteo.

W czołówce europejskich farm fotowoltaicznych

Farma fotowoltaiczna o mocy 450 MWp znajdzie się wśród liderów europejskich elektrowni PV, jeśli chodzi o moc zainstalowaną.

Obecnie największą elektrownią PV w Europie jest hiszpańska Francisco Pizarro Photovoltaic Plant, należąca do Iberdroli. Ta farma fotowoltaiczna o mocy 590 MWp znajduje się w prowincji Cáceres w Estremadurze (Hiszpania). Więcej na jej temat w artykule: Rusza największa w Europie farma fotowoltaiczna.

W przyszłym roku jednak palmę pierwszeństwa może przejąć rumuńska farma fotowoltaiczna, której moc zainstalowana ma wynieść aż 1,04 GW. Inwestycję rozwija Actis poprzez swoją spółkę Rezolv Energy. Według planów elektrownia zostanie uruchomiona do 2025 r. Inwestor przewiduje połączenie jej z bateryjnym systemem magazynowania energii o mocy 135 MW. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa farma PV w Europie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA