Fotowoltaika na budynkach w Polsce będzie obowiązkowa

Fotowoltaika na budynkach w Polsce będzie obowiązkowa
Welink Energy

Nowe unijne prawo wprowadza obowiązek montażu instalacji solarnych na dachach budynków w państwach Unii Europejskiej. Proces ten ma przebiegać stopniowo.

Dobiega końca proces legislacyjny w zakresie nowej unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (European Performance of Buildings Directive, EPBD). Dyrektywę w tym tygodniu przegłosował Parlament Europejski, a do zakończenia procedowania nowego prawa potrzebna jest jeszcze tylko zgoda ministrów z krajów członkowskich w ramach Rady Unii Europejskiej. Później dyrektywa EPBD zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Nowa dyrektywa EPBD wprowadza szereg wymogów i narzędzi służących poprawie efektywności energetycznej w budynkach na terenie UE. Lepsza efektywność ma ograniczyć koszty związane ze zużyciem energii w tych budynkach, ograniczy zależność UE od importu paliw kopalnych, a także wpłynie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (budownictwo odpowiada aż za około 40 proc. emisji CO2 w Unii Europejskiej).

REKLAMA

Dodatkową zaletą będzie rozwój lokalnych firm zapewniających instalacje służące do ograniczenia kosztów energii w budynkach, m.in. dzięki własnej produkcji energii z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Sam sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej tworzy kilkaset tysięcy miejsc pracy, a nowe przepisy UE – takie jak dyrektywa EPBD – mogą jeszcze tylko zwiększyć zapotrzebowanie na wykwalifikowanych projektantów czy instalatorów paneli fotowoltaicznych.

Obowiązkowa produkcja energii ze słońca

Nowe prawo zakłada wprowadzenie między innymi obowiązkowego montażu na budynkach w państwach członkowskich modułów fotowoltaicznych lub – obecnie już znacznie rzadziej wykorzystywanych – kolektorów słonecznych. Obowiązek wykorzystania instalacji służących do produkcji energii ze słońca (z zachowaniem swobody wyboru służącej do tego technologii) wynika z art. 9a dyrektywy EPBD.

W pierwszej kolejności obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych obejmie – pod warunkiem że taka instalacja będzie uzasadniona technicznie, ekonomicznie i funkcjonalnie – nowe budynki komercyjne i publiczne (2026 r.). Dla gospodarstw domowych kluczowy będzie rok 2029 – wówczas montaż systemów fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych stanie się obowiązkowy na oddawanych do użytku budynkach mieszkalnych.

Harmonogram wprowadzania obowiązku montażu fotowoltaiki lub kolektorów zgodnie z dyrektywą EPBD obejmie nadające się do tego celu budynki i będzie wyglądać następująco:

  • 2026: nowe budynki komercyjne i publiczne
  • 2027: istniejące budynki komercyjne i publiczne przechodzące gruntowną modernizację
  • 2029: nowe budynki mieszkalne
  • 2030: wszystkie istniejące budynki należące do sektora publicznego.

Obowiązek solarny już wprowadzony w kilku państwach

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe odnotowuje, że niezależnie od wdrażania nowego standardu solarnego na poziomie UE wcześniej własne krajowe obowiązki montażu fotowoltaiki wprowadziło już kraje: Francja, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Niemcy, Austria i Włochy.

Od 2026 r. unijny standard solarny będzie wymagać instalacji fotowoltaicznych na dachach w znacznej części europejskich zasobów budowlanych. Unijna norma dotycząca energii słonecznej oddaje władzę w ręce obywateli i zapewni transformację energetyczną w miejscach, w których śpimy, pracujemy i mieszkamy – komentuje Jan Osenberg z SolarPower Europe.

– Produkcja energii w miejscach, gdzie ją wykorzystujemy, pomoże również sieciom energetycznym, zapewniając energię elektryczną lokalnie i dając dostęp obywatelom do informacji umożliwiających inteligentne wykorzystanie energii elektrycznej. Będą oni mogli sprawdzić, kiedy wytwarzają więcej energii elektrycznej, aby odpowiednio dostosować do tego swoje zużycie – dodaje Osenberg.

REKLAMA

Szansa dla kolektorów słonecznych

Chociaż w ostatnich latach fotowoltaika zostawiła w cieniu rozwijającą się wcześniej świetnie w Unii Europejskiej technologię kolektorów słonecznych, to na wzrost popytu na te urządzenia dzięki dyrektywie EPBD i nowego standardowi solarnemu liczy także europejskie stowarzyszenie termalnej energetyki słonecznej Solar Heat Europe.

– Termalna energetyka słoneczna jest już obecna na ponad 10 milionach dachów w Europie. Obowiązek dotyczący wykorzystania energii słonecznej będzie katalizatorem do potrojenia liczby instalacji, dzięki czemu w pełni wykorzystamy nasze dachy do dostarczania europejskim gospodarstwom domowym odnawialnego, niedrogiego i bezpiecznego ciepła – komentuje Guglielmo Cioni, szef Solar Heat Europe.
.

.

Koniec wsparcia dla kotłów gazowych i węglowych już od 2025

Produkcji energii cieplnej dzięki kolektorom słonecznym będzie sprzyjać jeszcze jeden istotny przepis, który znajduje się w dyrektywie EPBD. Chodzi o art. 15 dyrektywy, który zakłada, że już od początku przyszłego roku kraje Unii Europejskiej nie będą mogły oferować wsparcia finansowego na instalację domowych systemów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi.

Ponadto dyrektywa EPBD zakłada, że w 2028 r. państwa UE powinny wdrożyć zeroemisyjny standard dla nowych budynków należących do sektora publicznego. Dwa lata później ten standard ma objąć już wszystkie budynki.

W dalszej perspektywie – do roku 2040 – Unia Europejska ma całkowicie wycofać się ze stosowania domowych systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.