REKLAMA
 
REKLAMA

Enea zakończyła budowę farmy PV. Wykorzystuje cable pooling

Enea zakończyła budowę farmy PV. Wykorzystuje cable pooling
fot. Enea

Nowa farma fotowoltaiczna w województwie pomorskim korzysta z jednego przyłącza z farmą wiatrową działającą w tej samej lokalizacji. Enea podaje, że zastosowanie cable poolingu podnosi efektywność przesyłu energii.

Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea, poinformowała o zakończeniu budowy nowej instalacji fotowoltaicznej. Powstała ona w województwie pomorskim na terenie farmy wiatrowej Darżyno o mocy 6MW – również należącej do grupy.

Nowa farma fotowoltaiczna ma moc 2 MW i składa się z 3636 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 550 Wp, oraz kontenerowej stacji transformatorowej. Jak wylicza Enea, PV Darżyno ma produkować rocznie około 2 GWh energii elektrycznej. To odpowiada zapotrzebowaniu około 850 gospodarstw domowych (prawie 45 proc. mieszkańców okolicznej gminy Potęgowo).

REKLAMA

Jedno przyłącze z farmą wiatrową

PV Darżyno korzysta z tego samego przyłącza co farma wiatrowa. Jak wyjaśnia Enea, połączenie dwóch źródeł energii odnawialnej w ramach jednego przyłącza (cable pooling) pozwala efektywniej wykorzystywać zdolności przesyłowe Darżyna.

Przyłącze obu źródeł z hybrydowej instalacji OZE znajduje się w tzw. stacji abonenckiej, z której energia jest przekazywana do sieci wspólnym kablem średniego napięcia.

REKLAMA

– Nasza farma fotowoltaiczna w Darżynie, jako obiekt hybrydowy, pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału wytwórczego kilku źródeł odnawialnej energii. Jest to rozwiązanie nowoczesne i przynoszące efektywne osiągnięcia zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i produkcji – podkreśla Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. rozwoju, p.o. prezesa Enei Nowa Energia.

Enea Nowa Energia zarządza projektami OZE, wśród których są elektrownie wodne, biogazownie, farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Obecnie spółka pracuje nad kolejnymi instalacjami wytwórczymi – m.in. PV Dygowo I, PV Jastrowie II i farmą wiatrową Bejsce. Powiększą one moc wytwórczą segmentu OZE w Grupie Enea o 36 MW. Spółka podaje, że na koniec trzeciego kwartału 2023 r. moc zainstalowana w OZE Grupy Enea wynosiła 499 MW.

Cable pooling w Polsce

Wprowadzony nowelizacją Prawa energetycznego cable pooling jest wykorzystywany na polskim rynku OZE coraz częściej. Na rozwiązanie to zdecydował się Tauron, który buduje dużą farmę PV Postomino (90 MW) w pobliżu swojej farmy wiatrowej w Marszewie (100 MW). Budowa pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Postomino (80 MW) ma się zakończyć w pierwszej połowie 2024 r.

Także EDP Renewables (EDPR) postawił w Polsce dużą farmę fotowoltaiczną korzystającą z przyłącza współdzielonego z farmą wiatrową. Instalacja o mocy 45 MW powstała w Wielkopolsce w miejscowości Konary. Korzysta ona z tej samej stacji odbiorczej, do której przyłączona jest farma wiatrowa Pawłowo o mocy 78 MW – również należąca do EDPR.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

„Enea zakończyła budowę” i jednocześnie wykończyła wielu klientów swoimi cenami

A gdzie magazyn energii to się opłaca czy nie?

a może to MY zakończymy, ale działanie enei?

Czy ich też będą odłączać co chwile bo będą nadwyżki prądu w sieci?? Czy za zbyt duża ilość energii cena u konsumenta pójdzie w górę? 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA