REKLAMA
 
REKLAMA

Sieć marketów w USA z dużym kontraktem PPA

Sieć marketów w USA z dużym kontraktem PPA
Fot. Pixabay - jimaro morales

EDP Renewables (EDPR) podpisał z amerykańską siecią supermarketów długoterminową umowę na dostawę energii odnawialnej.

Na mocy podpisanej 15-letniej umowy PPA (Power Purchase Agreements) EDP Renewables North America (EDPR NA) dostarczy zieloną energię dla sieci marketów Walmart w USA. Umowa jest uzupełnieniem wieloletniego partnerstwa między firmami, które przewiduje odbiór energii z OZE o mocy 431 MW w całej Ameryce Północnej.

Zgodnie z zawartą umową Walmart będzie odbierał energię ze zlokalizowanego w Teksasie projektu solarnego o łącznej mocy 250 MW. Umowa przewiduje odbiór energii wyprodukowanej przez część instalacji o mocy 225 MW (162 MWac). Ilość energii zakontraktowanej przez Walmart jest równa rocznemu zapotrzebowaniu na energię ponad 27 tys. lokalnych gospodarstw domowych.

REKLAMA

Strategia OZE Walmartu

Ogłoszony projekt jest kolejnym elementem portfolio rozwijanego przez Walmart. Obejmuje ono ponad 600 projektów związanych z produkcją energii odnawialnej zarówno w miejscach lokalizacji firmy, jak i poza nimi. Projekty już działają lub są opracowywane w ponad 10 krajach. Celem ich realizacji jest uruchomienie 10 GW czystej energii do 2030 r.

Walmart od 2018 r. współpracuje z EDPR w zakresie wytwarzania energii na skalę przemysłową, jak i energii rozproszonej. Sieć marketów odbiera już energię z farm wiatrowych Bright Stalk, Harvest Ridge (Illinois) i Headwaters II (Indiana). Wliczając zawartą właśnie umowę PPA, łączna moc instalacji EDPR produkujących energię dla sieci supermarketów wynosi obecnie 395 MW.

EDPR NA jest jednym z największych deweloperów i operatorów OZE w Teksasie, gdzie posiada ponad 1,2 GW zainstalowanej mocy. Generowana przez nie ilość energii elektrycznej odpowiada zużyciu energii przez ponad 230 tys. tamtejszych gospodarstw domowych. Firma prowadzi w Teksasie także dodatkowe projekty na zaawansowanym etapie realizacji. Ten stan USA jest strategicznym rynkiem w portfolio EDPR NA.

Więcej energii w ramach umów PPA

Podobne umowy na długoterminowe dostawy energii ze swoich instalacji EDPR podpisuje na całym świecie, także w Polsce. W styczniu 2022 r. zawarto umowę na zakup energii w formule PPA z farmy wiatrowej o mocy 70 MW. Ponad połowa energii wyprodukowanej przez tę instalację trafi do należącej do NSG Group spółki NSG UK Enterprises Ltd.

Niedawno EDPR podpisał z Lhyfe, francuskim producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego, 15-letnią umowę zakupu odnawialnej energii elektrycznej w formule PPA. Na mocy tej umowy EDPR dostarczy francuskiej firmie energię dla zakładów produkcji zielonego wodoru, które Lhyfe buduje w Niemczech. Więcej o tym w artykule: Fotowoltaika od EDPR zasili elektrolizery.

REKLAMA

Energia odnawialna pochodząca z rozproszonych farm fotowoltaicznych i wiatrowych EDPR w ramach długoterminowych kontraktów w formule PPA zasili także akumulatory ciepła marki Rondo Energy. Szerzej o tym projekcie pisaliśmy w artykule: Energia z wiatru i fotowoltaiki zasili akumulatory ciepła.

Inwestycje EDPR w Polsce

Grupa EDP obecna jest w 29 krajach na trzech kontynentach. Obecnie jest czwartym największym producentem energii wiatrowej oraz słonecznej na świecie i należy do największych producentów energii wiatrowej w naszym kraju.

W Polsce EDPR działa od 2007 r. Początkowo firma skupiała się na rozwoju energetyki wiatrowej, a później również energetyki słonecznej.  Od momentu wejścia do Polski zrealizowała w naszym kraju projekty OZE o mocy niemal 1 GW. Obecnie ma prawie 800 MW w eksploatacji.

W ubiegłym roku EDPR otworzył w Wielkopolsce elektrownię fotowoltaiczną PV Przykona, jedną z największych w Polsce. Farma PV o mocy zainstalowanej 200 MWp (153 MWac) należy jednocześnie do największych instalacji fotowoltaicznych EDPR w Europie.

Także w 2023 r. spółka uruchomiła farmę fotowoltaiczną Chotków o mocy 40 MWp w województwie lubuskim. Zdecydowała się tam na zastosowanie cable poolingu w ramach inwestycji PV Konary o mocy 45 MWp. Do istniejącej farmy wiatrowej Pawłowo o mocy 79 MW dodano instalację fotowoltaiczna, tworząc pierwszy w Polsce hybrydowy park wiatrowo-słoneczny.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

artykuł sponsorowany, … artykułsponsorowany

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA