REKLAMA
 
REKLAMA

„Zielony szpital” w Wielkopolsce zasilany fotowoltaiką

„Zielony szpital” w Wielkopolsce zasilany fotowoltaiką
Fot. SolarEdge

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy wytwarza energię elektryczną na swoje potrzeby we własnej instalacji fotowoltaicznej. Instytucja jako pierwszy szpital w Polsce dołączyła do społeczności Global Green and Healthy Hospitals.

Zainstalowana na dachach szpitala w Wolicy instalacja fotowoltaiczna o mocy 199,8 kWp zajmuje powierzchnię 968 m2 i wykorzystuje 438 modułów fotowoltaicznych firmy BB-ECO oraz sześć falowników z optymalizatorami mocy SolarEdge. Stworzony system ma się odznaczać wysoką efektywnością, przystosowaną do specyficznych wymogów obiektu medycznego.

Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy, podkreśla, że przy wyborze systemu fotowoltaicznego kierowano się innowacyjnością rozwiązań technologicznych oraz optymalizacją mocy, co pozwala panelom pracować na maksymalnych obrotach. W  drodze przetargu wybrano rozwiązania SolarEdge. Instalację zamontowała firma Aurelum.

REKLAMA

Inwestycję sfinansowano ze środków unijnych pozyskanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Samowystarczalność energetyczna szpitala

Montaż instalacji fotowoltaicznej miał na celu obniżenie kosztów operacyjnych szpitala, ograniczenie zależności od zewnętrznych dostawców energii i zmniejszenie emisji CO2. Zamontowana na budynkach szpitala instalacja fotowoltaiczna osiąga około 78 proc. mocy zainstalowanej, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że szpital położony jest w lesie.

Jak mówi Mariusz Stempniak, współwłaściciel firmy Aurelum, która montowała fotowoltaikę, instalacja była ogromnym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną infrastrukturę obiektu. Wymagała zastosowania sześciu różnych systemów montażowych, zarówno na dachach obiektów, jak i na gruncie.

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy użytkuje nowoczesny system fotowoltaiczny już od 12 miesięcy. System PV pokrywa całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie od kwietnia do października. Szpital szacuje, że oszczędności wynikające z wykorzystania instalacji sięgają około 200 tys. zł rocznie, co znacząco przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych ośrodka. Inwestycja pokrywa dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną, co pozwala o około 50 proc. obniżyć koszty utrzymania. Oczekiwany czas zwrotu kosztów inwestycji przy obecnych cenach energii szacowany jest na 4 lata.

REKLAMA

Korzyści z PV dla szpitali

Włączenie fotowoltaiki do infrastruktury szpitalnej nie tylko przyczynia się do oszczędności finansowych i zmniejszenia zależności szpitala od tradycyjnych źródeł energii, ale też wpisuje się w strategię ESG placówki. Inwestycje tego typu są szczególnie korzystne dla szpitali, w których kluczowa jest ciągłość zasilania, a koszty energii stanowią znaczącą część budżetu operacyjnego.

Realizacja tego projektu dostarcza cennych informacji dla innych szpitali i placówek medycznych rozważających inwestycje w fotowoltaikę. Szpital w Wolicy udowadnia, że zaawansowane technologicznie instalacje PV mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne, zapewnić większą niezależność energetyczną, a także przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej i ochrony środowiska. Zaangażowanie i współpraca na wszystkich etapach projektu, od planowania po realizację, umożliwiły osiągnięcie celów inwestycyjnych, podkreślając rolę odnawialnych źródeł energii w tworzeniu zrównoważonej przyszłości sektora medycznego – komentuje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies Poland.

Za modernizację swojej infrastruktury szpital w Wolicy został wyróżniony w rankingu Zielonych Inicjatyw 2023.

Zielone szpitale

W 2022 r. Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy dołączył do społeczności Global Green and Healthy Hospitals. Liczy ona ponad 1450 członków reprezentujących ponad 43 tys. szpitali i ośrodków zdrowia w 72 krajach. Członkowie społeczności „zielonych szpitali” wykorzystują innowacje i inwestycje w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii.

Szpital w Wolicy jest pierwszym w Polsce członkiem Global Green and Healthy Hospitals. W ramach tej społeczności otrzymał dwie nagrody – Mistrz Klimatu oraz Złoty Medal za budowanie odporności klimatycznej placówki.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Samowystarczalności? Czyli rozumiem że szpital nie ma złącza energetycznego i energia z dnia konsumowana jest w nocy lub zimą ? Żałosne

Daw@ To taki bełkot bez myślenia

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA